Najzdrowsze miejsce w internecie

Znamy sposoby na zachowanie piękna po 40-tce

Po 40. roku życia w organizmie kobiety obniża się o połowę poziom DHEA, hormonu nadnerczy nazywanego markerem młodości.
Spis treści

Stopniowo spada też ilość żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Jedną z konsekwencji tych niedoborów jest przyspieszenie procesu starzenia się skóry.

Naskórek robi się cieńszy, pojawiają się przebarwienia, bardzo często rozszerzone naczynka. Skóra staje się bardziej sucha, mniej elastyczna, po menopauzie następuje dodatkowo opadnięcie linii żuchwowej i rozmycie konturu twarzy. Problem pogłębia się, gdy lubimy częste ekspozycje skóry na słońce, pod wpływem którego włókna elastyny tracą sprężystość, zmniejsza się ilość włókien kolagenowych a skóra zaczyna się marszczyć. Stan skóry to przecież nie tylko metryka, ale styl życia, nałogi, zaniedbania pielęgnacyjne. Poprawić jej wygląd możemy za pomocą głębokich peelingów, wypełniaczy zmarszczek, fal radiowych czy nawet skalpela. Najważniejsza jest jednak codzienna pielęgnacja domowa.

Reklama

Co w kremie piszczy

Krem do cery dojrzałej powinien działać liftingująco, nawilżać, zwalczać wolne rodniki i wspomagać procesy naprawcze w skórze. Podstawą ich składu powinny być filtry UV o faktorze co najmniej 15. Sprawdzają się kosmetyki z kwasem foliowym, kwasami nukleinowymi, wapniem (zagęszcza naskórek, wzmacnia tkankę podskórną), koenzymem Q10 oraz dobrze sprawdzone w działaniu peptydy. Są one jednym z najważniejszych związków w naszym organizmie, które pełnią m.in. funkcję podporową, przyspieszają regenerację i wpływają na rozkurczanie mięśni. Umieszczone w kosmetykach niskocząsteczkowe peptydy zmniejszają zmarszczki mimiczne, przyspieszają naprawę uszkodzeń skóry, poprawiają nawilżenia i ogólne funkcjonowanie naskórka. W preparatach odmładzających warto zwrócić też uwagę na sirtuiny, a raczej kremy bogate w stymulatory ich aktywności. Sirtuiny przedłużają życie komórek, wspomagają naprawy zniszczeń, a im więcej ich w organizmie, tym wolniej się starzejemy. Jednym ze związków stymulujących ich produkcję jest ekstrakt z mirtu.

W zastępstwie hormonów

Niedobór hormonów pomogą wam zrekompensować ich odpowiedniki roślinne. Spadek DHEA złagodzi np. ekstrakt z korzenia dzikiego yamu, który zmniejsza przebarwienia, poprawia sprężystość komórek skóry. Niedostatek estrogenów zastąpią fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Mają zdolność pobudzania komórek skóry (fibroblastów) do produkcji kolagenu, mają właściwości antyutleniające i zapobiegają odkładaniu tkanki tłuszczowej w okolicach policzków, podbródka i dolnych powiek, dlatego znalazły zastosowanie w preparatach modelujących owal twarzy. W kosmetyce najczęściej wykorzystywane są fitoestrogeny z soi, granatów, szyszek chmielu, daktyli. Polecane są szczególnie kobietom po menopauzie. Zwłaszcza, że ich stosowanie nie koliduje z hormonalną terapią zastępczą.

Reklama

Ujędrniająca dieta

Ważne miejsce w diecie powinien zajmować łosoś, zarodki pszenicy, a przede wszystkim jak najwięcej warzyw i owoców, ponieważ zawierają mnóstwo antyutleniaczy. Szczególnie przyjazne dla skóry są: awokado (działa ujędrniająco, nawilżająco i odżywczo) oraz pomidory eliminujące wolne rodniki. Warto również zwrócić uwagę na odmładzające nutrikosmetyki, które korzystnie wpływają na grubość, gęstość i jędrność skóry. Znajdziesz w nich m.in. lakto-likopen, kolagen, koenzym Q10, izoflawony sojowe i olej z ryb morskich. Ten ostatni jest naturalnym źródłem protein podobnych do tych występujących w skórze człowieka, dzięki czemu ma zdolność poprawienia jej gęstości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie. Operacja
Przeczytaj artykuł
Seks po 60-tce - czy musi być tabu? W Polsce i w Europie
Seks wśród seniorów po 60. roku życia
Przeczytaj artykuł
Seks po siedemdziesiątce
Podobne artykuły
Mydła naturalne
Naturalne mydła – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Opieka w Niemczech
Nieoczywiste zalety pracy opiekunki w Niemczech
Olejek jojoba na włosy
Olejek jojoba - właściwości i zastosowanie. Jaka cena?
Masło shea i orzechy
Masło shea - właściwości i zastosowanie. Jak działa?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Produkty bogate w magnez? 🤔
Sprawdź!