Zobaczyć lepiej świat

Starszy niż rok
Oczy to nasze narzędzie służące do pracy, zajęć domowych i wielu innych ulubionych czynności… Dlatego coraz większą popularność zyskuje leczenie operacyjne chorób oczu.
 

Dzięki postępowi technicznemu, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 25 lat w okulistyce, nie musimy być skazani wyłącznie na noszenie okularów czy soczewek kontaktowych.

Wada wzroku pod laserem

Laser daje nam trwałe skorygowanie najczęstszych wad wzroku: krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Najlepszy do tego okazał się laser tzw. Excimerowy. Pod wpływem działania promienia tego lasera dochodzi do zmiany krzywizny przedniej powierzchni rogówki, dzięki czemu wada wzroku ulega zniwelowaniu.

Laser ten umożliwia korekcję wad refrakcji w zakresie:

  •     krótkowzroczności od - 0,75 dioptrii do - 10,0 dioptrii
  •     nadwzroczności od +0,75 dioptrii do +6,0 dioptrii
  •     astygmatyzmu do 6,0 dioptrii.


W krótkowzroczności oddziaływujący laser spłaszcza rogówkę usuwając jej centralne warstwy.  Powoduje w ten sposób osłabienie układu optycznego oka i ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce, a nie przed nią.
W nadwzroczności promień laserowy skierowany jest  na  część obwodową rogówki, przez co dochodzi do uwypuklenia się centralnej części rogówki. Dzięki temu wzmocnieniu ulega  układ optyczny oka i promienie świetlne ogniskują się na siatkówce, a nie za nią.

Przy astygmatyzmie, działający laser wyrównuje krzywiznę rogówki usuwając więcej tkanki w jednej osi rogówki niż w drugiej i doprowadza do skupiania się promieni świetlnych w jednym punkcie na siatkówce.

Operacje zeza

Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym lepszy efekt uzyskamy. W większości przypadków u dzieci wystarcza leczenie zachowawcze zeza okularami korekcyjnymi lub zasłanianiem oka dobrze widzącego. Jednakże dla około 15% dzieci jest to zbyt mało i wówczas konieczna staje się operacja. Najlepsze efekty daje leczenie operacyjne przeprowadzone do 10 roku życia dziecka, ponieważ umożliwia ono nie tylko prawidłowe ustawienie gałek ocznych, ale także pozwala na nauczenie się prawidłowego widzenia obuocznego. U dorosłych z zezem leczenie operacyjne poprawia wygląd oczu, natomiast nie przywraca  prawidłowego widzenia obuocznego.

Operacje zaćmy

W chwili obecnej najnowocześniejszą na świecie metodą usuwania zaćmy jest jej fakoemulsyfikacja. Metoda zrewolucjonizowała leczenie zaćmy, ponieważ nie wymaga użycia igły i szwów oraz umożliwia usunięcie zaćmy w każdym jej stadium.

Fakoemulsyfikacja zaćmy polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie aspiracji rozdrobnionych mas przez małe cięcie. W miejsce po usuniętej własnej soczewce wkłada się odpowiednio dobraną sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Wszczepianą soczewkę można tak dobrać, aby skorygować istniejącą wcześniej wadę wzroku np. krótkowzroczność lub nadwzroczność. Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Zarówno wiek, jak i większość chorób internistycznych nie stanowi przeciwwskazań do fakoemulsyfikacji zaćmy.

Operacje jaskry

W jaskrze przede wszystkim stosujemy leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz leki zwiększające przepływ krwi w naczyniach odżywiających nerw wzrokowy.  Niekiedy jednak konieczne staje się leczenie operacyjne jaskry, które ma na celu zatrzymanie choroby. Z decyzją o operacji nie należy zwlekać, jeśli okulista uważa ją za wskazaną. Obecnie najczęściej wykonuje się tzw. trabekulektomię polegającą na chirurgicznym wytworzeniu otworu w miejscu styku rogówki z nasadą tęczówki, co umożliwia odpływ cieczy wodnistej z oka i zapobiega wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Trabekulektomię wykonuje się przy użyciu mikroskopu chirurgicznego.

Witrektomia

Wewnątrz gałki ocznej znajduje się galaretowe ciało szkliste nadające kształt oku i przylegające luźno do siatkówki. Prawidłowo ciało szkliste jest przezroczyste, co umożliwia właściwe docieranie do siatkówki promieni świetlnych wpadających do oka przez źrenicę. Jeśli dochodzi do zmian w ciele szklistym (zmętnień, ciał obcych lub zbliznowaceń), dochodzi też jednocześnie do zaburzeń  w widzeniu i konieczne wówczas staje się leczenie operacyjne. Schorzenia oka prowadzące do zmian w ciele szklistym to np.: odwarstwienia siatkówki, wylew krwi pod siatkówkę, wylew krwi do wnętrza oka związany z cukrzycą, niedokrwistością, urazami oka, ciała obcego wewnątrz oka, stanów zapalnych jaskry. Leczenie operacyjne ciała szklistego tj. witrektomia polega na usunięciu w całości ciała szklistego i wprowadzeniu na jego miejsce specjalnego płynu.

Czytaj też: Choroba Wilsona

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA