Międzynarodowa książeczka szczepień, popularnie zwana „żółtą książeczką”, jest jedynym oficjalnym dokumentem potwierdzającym wykonanie przez nas szczepień ochronnych. Szczepienia dzielą się na zalecane, czyli te, które powinniśmy wykonać dla własnego bezpieczeństwa, oraz obowiązkowe, bez wykonania których możemy nie zostać wpuszczeni do niektórych krajów.
Obecnie jedynym obowiązkowym szczepieniem, wymaganym m.in. w niektórych krajach Ameryki Południowej (Gujana Francuska, niekiedy Brazylia), większości Afryki (m.in. Ghana, Kamerun, Etiopia, Kongo, Nigeria, Senegal) oraz azjatyckim Jemenie, jest to przeciw żółtej gorączce. Istnieją również państwa, w przypadku których, pomimo braku odgórnego nakazu szczepienia przeciw żółtej febrze, zaleca się jego wykonanie. Są to m.in. Angola, Boliwia, Kenia, Czad, Uganda czy Wenezuela.
Turysta, wyjeżdżając do kraju tropikalnego, powinien zapoznać się z systematycznie uaktualnianą listą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na której znajdują się wszystkie państwa, które wymagają od turystów szczepienia przeciwko żółtej febrze. Szczepienia są bowiem wymagane nie tylko w tych państwach, gdzie występują przypadki choroby, ale przede wszystkim w sąsiednich, które dbają o to, by zakażenie się do nich nie przedostało. Przykładowo, chcąc wjechać do Brazylii z kraju, w którym występuje gorączka (np. Peru) miejmy świadomość, że możemy nie zostać doń wpuszczeni, jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o uodpornienie naszego organizmu przed tą chorobą.Te radykalne metody są konieczne w prewencji epidemii, ponieważ nawet jedna zarażona osoba może stanowić źródło rozprzestrzenienia się febry.
Starając się o uzyskanie żółtej książeczki, w pierwszej kolejności należy udać się na badania kontrolne do lekarza rodzinnego, w celu uzyskania potwierdzenia, że jest się zdrowym, a przez to gotowym do przyjęcia szczepionki. Następnie w punkcie szczepień lub centrum medycyny podróży, otrzymujemy żądane szczepienie.
Wpis dotyczący żółtej książeczki uzyskuje ważność 10 dni po iniekcji. Lekarze zalecają jednak, aby nie zostawiać przyjęcia szczepionki na ostatnią chwilę, ponieważ w przypadku np. żółtej febry możliwe jest wystąpienie poronnej postaci choroby, która objawami przypomina grypę. Takie powikłanie po szczepieniu może skutecznie uniemożliwić nam wymarzoną podróż. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest ważne 10 lat.
Po otrzymaniu żółtej książeczki może wydarzyć się tak, że ją zgubimy lub, że ulegnie ona zniszczeniu. W takim przypadku mamy prawo starać się o wydanie duplikatu. Należy jednak mieć świadomość tego, że przebywając poza granicami kraju, możemy mieć problem z porozumieniem się z placówką wydającą ten dokument, przez co dostarczenie kopii może się nieco opóźnić.
Wpisy w żółtej książeczce wykonywane są w językach angielskim i francuskim. Dokument powinien zawierać wpisane przez lekarza nazwy i nr serii zastosowanych przezeń preparatów oraz pieczątkę lekarską i podpis poświadczające wykonanie danych szczepień.
Najważniejszym wpisem w żółtej książeczce jest dowód na szczepienie przeciwko żółtej febrze. Pamiętajmy, że jeśli go nie uzyskamy, do wielu krajów możemy po prostu nie zostać wpuszczeni. Warto więc śledzić kalendarz szczepień - nie tylko, jeśli planujemy urlop w tropikach.