Zupełnie inny pomysł na początek nowego roku szkolnego

Zupełnie inny pomysł na początek nowego roku szkolnego
Jak zacząć powrót do pracy bądź szkoły po wakacjach z nową energią? Jak ustawić priorytety na najbliższe miesiące, jak rozplanować kolejne tygodnie? Dowiedz się, dlaczego warto zacząć od zdrowia.

Wrzesień to piękny miesiąc – jesteśmy wypoczęci, naładowani energią słoneczną, planujemy działania na najbliższy czas. Ale wrzesień to też miesiąc pełen stresu – wydatki na przybory szkolne i jesienną odzież, które nadwyrężają domowy budżet, stres związany z perspektywą powrotu do pracy i szkoły... Postanowienia powrotu na siłownię, dbania o sylwetkę po wakacyjnej rozpuście czy bardziej systematycznego planowania obowiązków. A gdyby tym razem postąpić zupełnie inaczej? Zamiast oczami wyobraźni planować rewolucję – po prostu zadbać o siebie i swoich bliskich? I zacząć od tego, co bezrefleksyjnie powtarzane we wszelkich planach – od najważniejszego, od zdrowia.

Jesteś zdrowy? Idź do lekarza!

O zdrowie należy dbać nie tylko od święta, ale okres wczesno-jesienny to całkiem dobry moment, by zacząć. Zamiast wieczornego polegiwania przed telewizorem – energiczny spacer, podczas spotkań z przyjaciółmi jeden drink mniej, a we wrześniu... wizyta w przychodni. Choć wielu Polaków ciągle o tym zapomina, o wizycie u lekarza należy myśleć również wtedy, kiedy nie mamy żadnych kłopotów ze zdrowiem. Statystyki są zatrważające – większość z nas nadal nie korzysta z badań profilaktycznych, nawet tych w ramach bezpłatnych akcji! Regularne badania diagnostyczne dla kobiet i dla mężczyzn nie tylko umożliwiają bieżące monitorowanie stanu zdrowia, ale i pomagają we wcześniejszym wykryciu poważnych schorzeń.

Co  i co ile należy badać?

Badania profilaktyczne należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a w określonych przypadkach nawet częściej. Szczegółowa lista badań zależy przede wszystkim od płci, wieku oraz ewentualnych chorób dziedzicznych, na które cierpią lub cierpieli nasi bliscy. Podstawa – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – to powtarzana co 12 miesięcy morfologia krwi. Do tego pakiet badań laboratoryjnych z moczu i krwi (m. in. OB, poziom glukozy i cholesterol). Wyniki badań pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia, są również punktem wyjścia w diagnostyce niektórych chorób serca, nowotworów oraz cukrzycy. Co dalej? Obowiązkowo omówienie wyników badań z lekarzem, bo własna interpretacja może doprowadzić do błędnych wniosków. Co więcej, zazwyczaj to nie poszczególne normy są istotne, ale szerszy obraz, którego na pewno nie będziemy potrafili ocenić samodzielnie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak USG czy rezonans magnetyczny (MRI).

Diagnoza z talerza

Nie ma wątpliwości, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Zależnie od schorzenia, sposób odżywiania może również zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania. Dieta bogata w tłuszcze, potrawy smażone i żywność przetworzoną zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Ale nie zawsze to dieta jest najważniejsza – w profilaktyce raka piersi decydująca jest tzw. profilaktyka wtórna, czyli po prostu wczesne wykrycie choroby. To, co jemy, ma jednak przede wszystkim wpływ na nasze samopoczucie (a więc również na: pracę zawodową, relacje z partnerem lub partnerką, stopień zmęczenia etc.), dlatego co jakiś czas warto również porozmawiać z dietetykiem, który profesjonalnym okiem spojrzy na nasz jadłospis. Czasami naprawdę niewielkie zmiany mogą odmienić codzienne funkcjonowanie!

Raz, a dobrze!

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się przeglądy zdrowia, spotykane pod różnymi nazwami, np.: pakiet diagnostyczny dla aktywnego mężczyzny, pakiet badań dla dzieci, zestaw badań profilaktycznych dla kobiet itp. Kolejne placówki oferują swoim pacjentom kilkugodzinne kompleksowe przeglądy diagnostyczne – programy zdrowotne np. dla mężczyzn czy kobiet. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda i możliwość wykonania wszystkich badań w jednym miejscu i podczas pojedynczej wizyty, dlatego z pakietów diagnostycznych szczególnie chętnie korzystają ci najbardziej zabiegani i zapracowani. Ile kosztuje przegląd zdrowia? Ceny przeglądów zaczynają się już od ok. dwustu złotych, przy czym w ofercie największych placówek nietrudno znaleźć znacznie droższe pakiety (od kilkuset do kilku tysięcy złotych). Może tym razem warto przełamać rutynę i zamiast kupna karnetu na siłownię (który prawdopodobnie i tak wyląduje zapomniany na dnie szuflady),  zacząć nowy rok szkolny zupełnie inaczej i... zafundować sobie i najbliższym podstawowe badania profilaktyczne?

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA