Nowy sklep

już ON-LINE

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie może być bolesne i często wymaga wizyty u lekarza w celu nastawienia stawu. Jak je leczyć?

Zwichnięcie to uszkodzenie stawu, w którym dochodzi do chwilowej lub trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych. Następuje przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie kości z torebki stawowej. Przy zwichnięciu może dojść także do uszkodzenia wiązadeł, chrząstki czy łękotek oraz naciągnięcie lub nawet zerwanie torebki stawowej. W wyniku zwichnięcia staw jest niestabilny. Może też dojść do uciskania nerwów czy tętnic.

Do zwichnięcia stawu zazwyczaj dochodzi nagle, np. w wyniku potknięcia lub złego postawienia nogi czy źle chwyconego przedmiotu. Często też podczas uprawiania sportów.

Objawy: W wyniku zwichnięcia osoba odczuwa silny ból w okolicach torebki stawowej. Może też wystąpić opuchlizna, krwiak i obrzęk. W poważniejszych przypadkach dochodzi tez do zniekształcenia okolic stawów a nawet braku możliwości poruszania się.

Postępowanie: W przypadku zwichnięcia najważniejszy jest odpoczynek i rozluźnienie stawu, później jej unieruchomienie. W pierwszych chwilach pomoże tez okład z lodu (nie bezpośrednio na skórę, bo może dojść do odmrożenia – dlatego najlepiej przez worek lub szmatkę). Konieczna jest wizyta u lekarza, który musi zobaczyć staw i ewentualnie go nastawić. W tym celu trzeba udać się na ostry dyżur lub wezwać karetkę. Po zakończeniu leczenia, które może potrwać nawet kilka tygodni, czasem potrzebna jest rehabilitacja.

szo

Źródło: Medme.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)