Żyj na diecie bezglutenowej

Żyj na diecie bezglutenowej
130 przepisów na śniadania, obiady, przystawki, zupy, desery. Łączy je jedno - wśród użytych do nich składników nie ma tych zawierających gluten. Tak wygląda książka autorstwa Szymona Kubickiego "Facet i kuchnia".

Tytuł książki i wygląd autora - długowłosy Kubicki przypomina rasowego rockmana - może sugerować, że będziemy mieli do czynienia z prawdziwie męską kuchnią, a więc odruchowo kojarzącą się z potrawami ciężkimi, tłustymi i ostrymi. Nic z tych rzeczy, bowiem niebanalne przepisy Kubickiego opierają się na dwóch założeniach - po pierwsze wykluczają produkty zawierające gluten, a po drugie podstawowymi składnikami proponowanych potraw są owoce i warzywa.

Zobacz: Czym jest dieta bezglutenowa?

Nie tylko dla uczulonych

Gluten to białko roślinne, które zawierają m.in. żyto, pszenica czy jęczmień. Autor zdaje sobie sprawę, że dla wielu osób rezygnacja z pieczywa wyprodukowanego z mąki tych zbóż wydaje się niemożliwa w codziennym jadłospisie, jednak zachęca do tego twierdząc, że dieta bezglutenowa: "zamyka tylko jedną z furtek w świecie smaków, jednocześnie otwierając cały szereg innych, z których istnienia nie wszyscy zdają sobie sprawę". Swoją ofertę kieruje nie tylko do osób nietolerujących glutenu, m.in. chorych na celiakię, ale do wszystkich, którzy chcą uniknąć jedzenia wysoko przetworzonych produktów.

Czytaj też: Płatki jaglane - właściwości, kalorie, indeks glikemiczny i gluten

Wśród zasad, które autor wymienia jak fundament zdrowej diety, są:

- samodzielne przyrządzanie posiłków ze świeżych produktów dobrej jakości;
- traktowanie owoców i warzyw jako podstawy posiłków, a nie dodatków do nich;
- całkowite wyeliminowanie fast foodów i wysoko przetworzonej żywności;
- ograniczenie cukru;
- świadome komponowanie zróżnicowanych posiłków, opartych na nieprzetworzonych produktach.

Sprawdź: Bezglutenowy koszyk zakupów

Wybór smaków i aromatów

Książka zawiera 130 autorskich przepisów w 20 rozdziałach, odpowiadających konkretnym produktom lub grupom produktów. Połowa z nich dotyczy warzyw i owoców, pozostałe takim produktom, jak: kasza, ryż, różne rodzaje mąki, jaja, sery, ryby, mięsa, bakalie, czekolada, kakao. Oferta jest bogata i różnorodna, warto więc poznać smak dań o tak zachęcających nazwach, jak: "Kwiaty cukinii z rydzami i jajkiem", "Figi w prosciutto z sosem czekoladowym i dynią", "Comber z jelenia z burakami i szparagami w sosie winno-malinowym" czy "Domowa wytrawna nutella".

Elżbieta Kwiat

Poznaj: Kosmetyki bezglutenowe

Czytaj też: Alergia na gluten - objawy u niemowląt, dzieci i dorosłych

Zobacz: Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA