Żyj w zgodzie z zegarem biologicznym

Człowiek zmienia się z każdą godziną. Funkcje jego ciała działają odpowiednio do pory dnia w 24-godzinnym rytmie, który stale się powtarza. Proces wznoszenia się i opadania tego rytmu steruje życiem człowieka od jego początku aż do końca.

I tak na przykład bóle porodowe zaczynają się zwykle między północą a szóstą rano, a z kolei we wczesnych godzinach rannych umiera najwięcej ludzi. Wielu lekarzy zajmowało się opisem rytmu dobowego organizmu, doskonale zrobił to m.in. Karl J. Pflugbeil w książce "Zegar biologiczny".

Rytm dobowy naszego ciała

Godzina 6 rano: czas rozruchu organizmu. Serce zaczyna bić coraz szybciej, wzrasta ciśnienie krwi. Glukoza oraz aminokwasy w  zwiększonych ilościach przedostają się do krwi, aby komórki mogły czerpać z nich energię. Dodatkowy napęd stanowią hormony stresu, adrenalina. Ten nagły przypływ sił witalnych jest dla organizmu obciążeniem. Dla niektórych ciężko chorych ludzi  to obciążenie przekracza możliwości organizmu. Stąd tak dużo zgonów chorych ludzi właśnie rano.

Godzina 7: Organy układu trawiennego czekają na posiłek. Jelito grube o tej porze powinno być już opróżnione, a żołądek chce strawić pożywne śniadanie. Pozyskany pokarm zostanie w większości przetworzony w energię, które jest nam potrzebna do działania. Kalorie dostarczone organizmowi rano nie stanowią problemu dla osób walczących z nadwagą.  Swój największy poziom osiąga męski testosteron, większość mężczyzn osiąga o tej porze silne pobudzenie seksualne.

Godzina 8: Serce obciążone jest nie tylko przez wzrost ciśnienia krwi. Nie powinniśmy wówczas palić papierosów. Naczynia krwionośne o tej porze reagują na nikotynę w szczególnie wrażliwy sposób.

Godzina 9: Szczególnie mocno odczuwamy teraz zimno, nawet w ciepłej kąpieli zaczynamy marznąć. Mięśnie reagują słabo na wysiłek fizyczny. Alkohol działa mocniej na organizm niż w innych godzinach dnia.

Godzina 10: Dobra forma intelektualna. Świetny moment na ważne decyzje, sprawdziany wiedzy.

Godzina 11: Najlepszy czas dla organizmu. Dobry moment na wszelkie prace umysłową oraz ciężką pracę fizyczną. Serce oraz układ krążenia potrafią teraz pokonać spore obciążenie.

Godzina 12: Sprawność powolutku zaczyna spadać. Po okresie maksymalnej aktywności przychodzi czas na odpoczynek.

Godzina 13: Organizm chce odpocząć. Starszy człowiek powinien na kwadrans położyć się. Spowalnia się praca wątroby.

Godzina 14: Nasila się niż popołudniowy. Ciało i umysł są zmęczone, dlatego koniecznie zadbaj o odpoczynek. Obniża się poziom koncentracji, dlatego kierując samochodem czy pracując możemy popełnić błędy. Sporo wypadków drogowych dzieje się w okolicach tej godziny.

Godzina 15: Wydajność organizmu znowu wzrasta, przychodzi czas na ponowny rozruch. W tej fazie skóra staje się ukrwiona, pocimy się znacznie bardziej niż rano.

Godzina 16: Niezwykle aktywnie działa system immunologiczny.

Godzina 17: Kolejny wyż organizmu, choć nie tak wysoki jak o 11 rano. Serce znów pompuje więcej krwi do obiegu, trzustka wchodzi w fazę wzmożonej aktywności. Nasze zmysły powonienia i smaku są w dobrej formie.

Godzina 18: Temperatura ciała jest teraz najwyższa. Powoli spowolnieniu ulegają funkcje organizmu.Godzina 19: Spada ciśnienie krwi i tętno, co skłania człowieka do zmniejszenie aktywności.

Godzina 20: Doskonały czas dla kierowców, mają teraz świetny refleks.

Godzina 21: Organy trawienne wchodzą w fazę nocnego odpoczynku. Żołądek produkuje coraz mniej soków trawiennych, tak, że około północy prawie zupełnie zanika. Dlatego obfita kolacja zalega w żołądku i potrafi zakłócić zdrowy sen.

Godzina 22: W godzinę po zaśnięciu przysadka mózgowa wydziela dużą ilość hormonu wzrostu. Zatem stwierdzenie, że dzieci rosną w nocy jest prawdziwe.

Godzina 23: Czas na sen. Sen przed północą rzeczywiście jest najzdrowszy.

Godzina 00: Jeśli nas coś boli, to właśnie teraz ból możne być najsilniejszy. Środki przeciwbólowe także będą teraz działały najsłabiej.

Godzina 1: teraz mamy najbardziej kolorowe sny, co półtorej godziny będą się one powtarzać.

Godzina 2: Podczas gdy reszta funkcji organizmu jest osłabiona, dwie z nich działają szczególnie aktywne. Po pierwsze szczyt fazy osiąga praca wątroby - z substancji pokarmowych wytwarzane są niezbędne dla organizmu związki odżywcze. Po drugie dzielą się komórki naskórka, dzięki czemu goją się rany.

Godzina 3 i 4: Czas największego odpoczynku dla organizmu.   

Godzina 5: Praca nerek ogranicza się do minimum.

Zobacz też: Rytm dobowy. Jakie znaczenie ma pora dnia dla Twojego organizmu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA