Żyj z pompą!

Starszy niż rok
Trwająca obecnie kampania społeczno-edukacyjna "Żyj z pompą!" ma na celu przybliżenie pacjentom, ich rodzinom oraz lekarzom różnych specjalności niezwykle skutecznej metody terapii, jaką jest pompa baklofenowa. Jej zastosowanie łagodzi spastyczność, czyli nadmierne, często bardzo bolesne napięcie mięśni występujące u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zaburzenia centralnego układu nerwowego, wynikające z uszkodzenia mózgu. Może być ono spowodowane urazem mózgu powstałym przed, po lub w trakcie porodu. Ponad połowa chorych z MPD należy do grupy o najwyższym stopniu upośledzenia funkcjonalnego. A jednym z wielu objawów towarzyszących porażeniu mózgowemu jest spastyczność mięśni, czyli wzmożone napięcie mięśni, któremu nierzadko towarzyszy ból, ograniczenie ruchów czynnych i biernych, trudność w samoobsłudze, ubieraniu, poruszaniu się. Napięcie mięśniowe stanowi także istotną przeszkodę w skutecznej rehabilitacji.

Pompa baklofenowa

Obecnie lekarze dysponują ograniczoną liczbą metod obniżających to napięcie. Jedną z najskuteczniejszych jest podawanie do przestrzeni podpajęczynówkowej rdzenia kręgowego leku o nazwie baklofen. Dozuje się go za pomocą specjalnej pompy wszytej pod powłoki skóry brzucha, której prawie nie widać. Lek do kanału kręgowego  doprowadza specjalny dren. Dawkę baklofenu można stopniować w zależności od potrzeb konkretnego chorego, poprzez odpowiednie zaprogramowanie pompy. Można też tę dawkę w ciągu doby zmieniać, co daje komfort choremu w razie nasilenia spastyczności w określonych porach, na przykład w nocy.

Pełna refundacja

Pompa baklofenowa w sytuacjach bez wyjścia, bez innej szansy na powrót do normalnego napięcia mięśni, jest znakomitą metodą z uwagi na jej wysoką skuteczność, przy niewielkich działaniach niepożądanych.
Co więcej, o czym przypomina kampania "Żyj z pompą!", jest to procedura w Polsce całkowicie refundowana już od ponad dwóch lat. Ważne, aby wiedzieli o tym wszyscy rodzice i opiekunowie małych pacjentów cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA