Żylaki - brzydkie i niebezpieczne

Wyglądają wyjątkowo nieładnie - ich kształt i kolor mogą sprawić, że kobiecie będzie wstyd założyć spódniczkę mini, a mężczyźnie krótkie spodenki.

Ale żylaki to nie tylko problem estetyczny. Nie leczone mogą spowodować wiele powikłań, w tym zator tętnicy płucnej i śmierć.

Niewydolność żył kończyn dolnych, zwana też żylakami, to choroba cywilizacyjna. Pojawia się u ludzi otyłych, palących papierowy oraz u tych, którzy wykonują pracę na stojąco lub siedząco. Czynnik genetyczny też ma znaczenie i żylaki często bywają dziedziczone po rodzicach czy dziadkach.

Więcej: Żylaki, czyli przewlekła niewydolność żylna

Skąd się biorą i jak objawiają

Krew w naszych nogach wędruje do góry żyłami m.in. dzięki pracy mięśni tych nóg, które ją popychają - nazywa się to tzw. pompą mięśniową. Jeśli mięśnie łydek są słabe, mało albo wcale nieużywane, może dojść do zaburzeń w przepływie krwi i zastoju żylnego. Przyczyną może też być niewydolność zastawek żylnych, które przy prawidłowym funkcjonowaniu uniemożliwiają cofanie się krwi. Naczynia krwionośne zaczynają się rozciągać, powiększać i być widoczne. Już samo ich pojawienie się to powód, aby natychmiast udać się do lekarza. Do tego dochodzi uczucie ciężkości kończyn dolnych, ból i obrzęk. Często też występuje objaw tzw. niespokojnych nóg, które swędzą, pobolewają, występują w nich nie dające zasnąć nocą skurcze.

Zobacz wideo: Niewydolność żylna kończyn dolnych - objawy

Poważne powikłania

Żylaki kończyn dolnych niosą ze sobą szereg powikłań. Są wśród nich zakrzepica żył, zatorowość płucna, w tym jej śmiertelna, najcięższa postać - zator tętnicy płucnej. "Narażone na powikłania są zwłaszcza osoby z niewydolnymi żyłami, które przeszły zabiegi w różnych dziedzinach medycyny - ortopedyczne, ginekologiczne, jamy brzusznej, onkologiczne, kardiologiczne. Często przed takimi operacjami pacjent jest wysyłany do flebologa, aby obniżyć ryzyko wystąpienia tych powikłań" - mówi Leszek Gruszecki, chirurg i flebolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Przy usuwaniu żylaków do dzisiaj używa się metody Babcocka (lekarz o tym nazwisku użył jej po raz pierwszy w 1905 roku). Polega ona na chirurgicznym usunięciu zmienionej chorobowo żyły. Po wykonaniu nacięć w pachwinie i w okolicy kostki wprowadza się sondą zwaną stripperem, do której przymocowuje się żyłę i razem z nią usuwa. "Niestety w przypadku metody Babcocka mamy od 35 do 80 procent przypadków nawrotów choroby niewydolnościowej kończyn żył dolnych w ciągu pierwszych pięciu lat. I ta statystyka jest na całym świecie identyczna" - mówi doktor Gruszecki.
Wśród nowoczesnych metod usuwania żylaków na uwagę zasługują:
- laserowe zabiegi wykonywane wewnątrzżylnie
- metoda Celon, gdzie używa się fal radiowych do podgrzania żył od środka
- metoda SVS (Steam Vein Sclerosis) przy użycie pary wodnej, której iniekcja powoduje trwałe zasklepienie naczynia

Przy tych wszystkich trzech metodach wykorzystuje się element włóknienia żyły, przez co żyły te znikają i nie dają nawrotów.

Zobacz: Żylaki - najważniejsza profilaktyka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA