Nowy sklep

już ON-LINE

Żylaki – jak je skutecznie leczyć

Żylaki nie są uznawane za chorobę, a jedynie przewlekłą niewydolność żylną. Rozpatrywane są jako zaburzenia w funkcjonowaniu krążenia żylnego w kończynach dolnych. Z żylakami zmaga się ponad 10% ludzi na świecie. Znacznie częściej schorzenie to dotyczy kobiet niż mężczyzn.
 

Żylaki to trwałe rozszerzenia żył. Występują głównie w kończynach dolnych, jednak nierzadko również w przełyku, odbycie (hemoroidy) czy nawet pęcherzu moczowym.

Wystąpienie żylaków może być uwarunkowane genetycznie, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Nierzadko sami doprowadzamy do wystąpienia żylaków – poprzez niewłaściwy tryb życia (mało ruchu, częste przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, nadużywanie sauny czy solarium). Również ciąża czy przebyta kuracja hormonalna mogą być przyczyną tworzenia się żylaków. Oprócz tego ryzyko pojawienia się żylaków rośnie wraz z wiekiem.

W celu profilaktyki żylaków warto udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie preparaty działające miejscowo, poprawiające napięcie naczyń żylnych. Może to być Detralex lub diosminex,3129.html">Diosminex, których głównym składnikiem jest diosmina działająca ochronnie na naczynia krwionośne i zwiększająca ciśnienie w żyłach. Często stosowany jest również Venescin, tonizujący i uszczelniający żyły, oraz aescin,31.html">Aescin (tabletki, maść) – zawierający wyciąg z nasion kasztanowca.  

Zobacz wideo: Metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Pojawienie się żylaków oznacza konieczność ich leczenia. Ważne jest, by w przypadku gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak pajączki, lub gdy zaczniemy się uskarżać na uczucie ciężkości w nogach, nie zwlekać, ale jak najszybciej udać się do lekarza. Pierwsza wizyta lekarska polegać będzie na ocenie stanu kończyn. Lekarz z pewnością zapyta nas o rodzaj wykonywanej pracy, tryb życia, przewlekłe choroby i stosowane przez nas leki. Wszystko to ma na celu dobór możliwie najskuteczniejszej metody leczenia.

Żylaki leczy się czterema podstawowymi metodami. Są to:

Skleroterapia, polegająca na dożylnym wprowadzeniu Polidocanolu lub sodowego siarczanu tetra decylu. Środki te powodują zarośnięcie żyły.

Kompresjoterapia, a więc leczenie uciskowe przy użyciu odpowiednich rajstop, podkolanówek, opasek uciskowych, które dobierane są przez lekarza i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Noszenie ich cały dzień pozwala na ułatwienie swobodnego przepływu krwi poprzez obkurczanie żył.

Leczenie operacyjne stosowane u pacjentów z bardzo zaawansowanymi żylakami. Jest uważane za najskuteczniejsza metodę ich usuwania, jednak nie każdy przypadek się do niej nadaje.

Leczenie farmakologiczne, które może być objawowe lub uzupełniające. Preparaty przepisane przez lekarza nie wyeliminują jednak źródła problemu, a więc przewlekłej niewydolności żylnej. Mogą jednak znacząco poprawić kondycję żył, zmniejszyć ich obrzęk, wzmocnić ściany i zlikwidować uczucie ciężkości nóg oraz ból towarzyszący żylakom.

W zależności od stopnia zaawansowania niewydolności żylnej stosuje się różne typy preparatów. Są to:

• leki wzmacniające ścianę żył – głównie witaminy oraz związki zawarte w owocach pestkowych, np. escyna, czyli wyciąg z kasztanowca. Hamuje ona działanie enzymu, który rozkłada kwas hialuronowy, stanowiący główne spoiwo naczyń krwionośnych. Dzięki temu uszczelnia żyły, hamuje stany zapalne w żyłach oraz poprawia ich elastyczność. Escyna zawarta jest w większości preparatów na żylaki, takich jak: Aescin, Reparil Gel, Venescin forte.

• leki flebotropowe – zwiększają tonus (napięcie) ściany żył, poprawiają mikrokrążenie, zmniejszają bóle, kurcze, uczucie ciężkości nóg. Leki te nie wpływają jednak w żaden sposób na zmniejszenie zmian widocznych na nodze – żylaków czy pajączków.

• Leki przeciwkrzepliwe – heparyny, np. Esceven, Helason, Lioton.

• Leki przeciwzapalne – głównie są to preparaty na bazie koszyczka nagietka oraz te zawierające rutynę w połączeniu z witaminą C, np. Venolan, Troxerutin, Rutinoven.

• Leki moczopędne.

Wszystkie te leki powinny być stosowane wyłącznie za poleceniem i pod kontrolą lekarza.

Dowiedz się, jaki typ leczenia będzie prawdopodobnie najlepszy w twoim przypadku - rozwiąż nasz TEST!

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)