ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Smog w Polsce - jak groźne może być zanieczyszczenie powietrza?

Na przestrzeni lat jakość powietrza w Polsce znacznie się pogorszyła. Coraz częściej słyszymy, że w największych miastach zanieczyszczenie powietrza osiąga alarmujący poziom. Czym jest smog w Polsce i jak groźny może być dla naszego zdrowia?
Smog
Źródło: 123RF
Spis treści

Smog to unoszący się nad miastem zbiór pyłów. Jest konsekwencją przekraczających normy zanieczyszczeń powietrza, dlatego często jest brudny i sprawia wrażenie ciężkiej chmury, ale przede wszystkim jest także szkodliwy. Do powstania smogu prócz zanieczyszczonego powietrza przyczyniają się:

  • złe warunki pogodowe, takie jak: wilgotne powietrze, mgła i brak wiatru.

Smog nie tylko ogranicza widoczność, powodując niebezpieczeństwo na drodze, ale także znacząco utrudnia oddychanie i powoduje złe samopoczucie i problemy zdrowotne.

Reklama

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce

Smog występujący w Polsce określa się mianem smogu londyńskiego. Oznacza to, że w jego składzie dominuje dwutlenek siarki, węgla i azotu. Ten rodzaj smogu pojawia się w okresie zimowym, związany jest z tzw. sezonem grzewczym, czyli czasem intensywnego palenia w piecach. Stąd w smogu także znaczna obecność sadzy oraz pyłów. Drobna struktura smogu sprawia, że jego cząsteczki z łatwością przedostają się do ludzkiego organizmu w trakcie oddychania.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska należy do 20 najbardziej skażonych smogiem krajów na świecie. Do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce należą między innymi:

  • Kraków,
  • Katowice,
  • Wrocław,
  • Kielce,
  • Łódź.

Natomiast najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie to głównie miejscowości w Bułgarii, Czechach oraz we Włoszech.

Reklama

Skutki zanieczyszczenia powietrza

Według statystyk Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza powoduje rocznie 44 tysiące zgonów w Polsce. Szkodliwy smog, który wdychamy przyczynia się także do złego samopoczucia, bólów głowy, nasilenia alergii, a nawet do poważnych dolegliwości i przewlekłych chorób:

  • nowotworowych,
  • układu oddechowego (zwłaszcza astmy),
  • serca,
  • układu krążenia.

Oszacowano, że szkodliwe substancje obecne w smogu, które dostają się do naszych płuc w ciągu dnia, mogą równać się wypaleniu nawet 7 papierosów dziennie. Dlatego smog jest groźny szczególnie dla dzieci, a także kobiet ciężarnych. Dziecko mające styczność z zanieczyszczonym powietrzem już w życiu płodowym może później gorzej i wolniej się rozwijać oraz znacznie częściej zapadać na choroby układu oddechowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!