Jak dbać o mózg

Zdrowie mózgu to podstawa utrzymania błyskotliwości umysłu i sprawności całego organizmu. W COGNINET znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące aktywności mózgu, badań mózgu i chorób mózgu. W dziale „Jak dbać o mózg” podpowiemy, jak utrzymać mózg w dobrej formie, jak uniknąć chorób, jak sobie z nimi radzić, a także co robić jeśli przydarzy się nam udar mózgu.

  #PORADY COGNINET

  Jak dbać o mózg – funkcje mózgu, badania i choroby

  Przejawem zdrowego mózgu jest pozytywny nastrój, a utrzymanie zdrowego mózgu uzależnione jest od wielu czynników środowiskowych. Sprawdź, jak dbać o mózg, jak wypracować u siebie pozytywne myślenie i jak badać mózg.

  Aktywność mózgu – podstawa zdrowia

  Aktywny mózg to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność mózgu. Jak działa mózg? Korzystamy z wypracowanych metod rozwiązywania problemów, zagadek czy trudnych zadań, często idziemy na skróty i nie angażujemy w sposób kreatywny swojego mózgu.

  Jak dbać o swój mózg i wzmacniać jego aktywność podczas codziennych zadań i czynności? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w COGNINET. Dowiecie się, jak działa mózg, co wpływa na aktywność poszczególnych obszarów mózgu, za co odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu, a za co odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu. Jakie cechy przypisuje się każdej z nich i jakie są metody poprawy ich aktywności.

  W COGNINET znajdziecie także wskazówki dotyczące tego jak wzmacniać kreatywne myślenie u dzieci. Jak się z nimi bawić by pobudzić ich twórczość. Jak pomóc im się skoncentrować i pomóc w szybszej nauce.

  Na aktywność mózgu oprócz tradycyjnych zagadek i łamigłówek świetnie działają także ćwiczenia ruchowe, które poprawiają naszą koordynację, dotleniają nasz organizm (zobacz: Jak dotlenić mózg), w tym także mózg. Działają relaksująco i uspokajająco a wysiłek fizyczny prowokuje produkcję endorfin, które wpływają na nasze dobre samopoczucie, a co za tym idzie także dobrą kondycję naszego mózgu.

  O ćwiczeniach nie powinny zapominać osoby narażone na stres, czyli dzisiaj – praktycznie każdy z nas. Praca, brak snu, stres, niezdrowa dieta – te czynniki nie wpływają pozytywnie na nasz mózg.

  Czytaj też: Jak stres wpływa na nasz mózg

  Na zdrowie mózgu negatywnie wpływają również substancje chemiczne zawarte w niektórych lekach, przetworzonym pożywieniu, sztucznych napojach, a także toksyny zawarte w powietrzu. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować zdrowie naszego mózgu.

   

  Badania mózgu

  Dzięki postępowi techniki i nauki, możemy dziś zdiagnozować wiele chorób, ale nie tylko. Jesteśmy w stanie zobaczyć, jak pracuje nasz mózg oraz sprawdzić jego kondycję. Istnieje dużo nowoczesnych metod służących do badania mózgu. W COGNINET poznasz sposoby diagnozowania mózgu. Są to z reguły nieinwazyjne metody badania aktywności poszczególnych obszarów mózgu, dzięki którym specjaliści są w stanie wykryć i wykazać problemy np. z przetwarzaniem informacji, pamięcią, myśleniem abstrakcyjnym czy przestrzennym, spowodowanym różnymi czynnikami – postępującym rozwojem choroby, urazem bądź stresem.

  Regularne badania i kontrola procesów zachodzących w naszym ciele to podstawa zdrowego trybu życia. Pozwala nam to na kierunkowanie naszego rozwoju w wyznaczonym torze a także w razie wypadku – na wczesne wykrycie choroby, która może zagrażać naszemu zdrowiu. Dzięki artykułom zawartym w dziale „Badania mózgu” będziecie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można badać mózg.

  Oraz jak przebiegają poszczególne badania, np. elektroencefalografia – EEG głowy, tomografia komputerowa, funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu czy badanie SPECT mózgu.

   

  Choroby mózgu

  Dzięki wymienionym wyżej badaniom lekarze są w stanie wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości. Mózg to bardzo delikatny i wrażliwy narząd, nawet niewielki uraz mózgu może zaważyć na naszym zdrowiu i spowodować chorobę mózgu.

  O tych najczęstszych możecie przeczytać w COGNINET. Znajdziecie tu informacje między innymi o krwiaku mózgu, który jest najczęściej spowodowany urazem głowy. A także o tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą niedotlenienie mózgu i jak poważne mogą być jego skutki.

  Najpoważniejsza z chorób mózgu to Alzheimer, którego najbardziej postępującym objawem jest demencja. Podpowiadamy jak dbać o swój mózg, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby - Demencja - jak chronić mózg przez dietę i sen?.

  Zobacz także: Demencja starcza - jak jej zapobiegać poprzez ćwiczenia?

  Dowiecie się także czym spowodowana jest amnezja - całkowita bądź częściowa utrata pamięci, jakie są rodzaje pamięci oraz jak ona funkcjonuje; a także jakie są objawy i jak postępować w przypadku udaru mózgu lub jak pomóc osobie, która dostała udaru mózgu.

  Oprócz tego poznacie przebieg, przyczyny i skutki chorób takich jak autyzm dziecięcy czy Parkinson.

  Wielu chorób mózgu nie można w pełni wyleczyć ani im zapobiec. Predyspozycje genetyczne w chorobach mózgu znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia danego schorzenia. Możemy jednak starać się opóźnić ten proces.

  Zdrowy styl życia uwzględniający profilaktykę chorób mózgu wspiera zdrowie mózgu. Można obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób mózgu na skutek prawidłowego odżywiania mózgu, uwzględniającego indywidualną farmakoterapię mózgu, a także prowadząc urozmaicone życie umysłowe i regularnie ćwicząc swój umysł. Kluczowe dla przeciwdziałania chorobom mózgu jest monitorowanie kondycji mózgu oraz wykonywanie badań mózgu.

  #PORADY COGNINET