Dla Ciebie, na zdrowie!

Trening mózgu

Mózg, podobnie jak ciało, potrzebuje regularnych ćwiczeń. Trening mózgu pozwala usprawnić funkcje mózgu takie, jak pamięć, koncentracja czy zdolność do liczenia, które wraz z upływem lat ulegają osłabieniu. Dlatego tak ważne jest ciągłe ćwiczenie pamięci i koncentracji. W tym dziale przybliżamy metody szybkiego uczenia się i techniki pamięciowe takie jak np. mnemotechnika.

  Dlaczego warto wziąć swój mózg na fitness?

  Mózg to narząd, który usprawnia swoje funkcje takie jak pamięć, uwaga, koncentracja czy umiejętność szybkiego uczenia się i szybkiego czytania, pod wpływem ćwiczeń. W mózgu dorosłego człowieka mogą powstawać nowe komórki nerwowe oraz mogą tworzyć się połączenia między komórkami, które już istnieją.

  Z tego właśnie względu warto codziennie ćwiczyć swój mózg. Pomóc w tym mogą nam gry umysłowe, gry na myślenie, czyli gry ćwiczące umysł, gry na koncentrację, łamigłówki, zagadki czy gry zręcznościowe, to wszystko nazywamy fitnessem mózgu.

  Istnieją jednak sposoby na trening mózgu w trakcie codziennych czynności, wystarczy, że zmusimy swój mózg do wykonania danej czynności inaczej niż zazwyczaj, a to wystarczy jako bodziec do kreatywności i rozwoju naszego mózgu.

  Na fitness mózgu oprócz treningu mózgu za pomocą ćwiczeń poznawczych (takich jak zapamiętywanie, kojarzenie, liczenie, czytanie itp.) składają się także intensywne ćwiczenia fizyczne - bieganie, pływanie, aerobik czy jazda na rowerze.

  Intensywny ruch aerobowy, który na dłuższy czas pobudza tętno, powoduje wytworzenie się w mózgu neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego. Jest to substancja powodująca wzrost nowych komórek nerwowych, zatem ćwiczenia fizyczne można uznać za skuteczny fitness mózgu.

  Uprawiając fitness mózgu należy pamiętać o tym, że mózg posiada ogromny potencjał neuroplastyczny, a za pomocą intelektualnych ćwiczeń mózgu, jak i ćwiczeń fizycznych można ten potencjał skutecznie aktywować.

  Ćwiczenia mózgu - jak ćwiczyć by usprawnić pracę mózgu?

  Każde przełamanie rutyny i zrobienie czegoś zupełnie nowego to ćwiczenie mózgu. Przekonaj się, w jaki sposób możesz ćwiczyć swój mózg. Ćwiczenia mózgu to nie tylko usprawnianie pamięci czy koncentracji. To przede wszystkim podjęcie działań, do których mózg nie jest przyzwyczajony.

  Można ćwiczyć swój mózg na wiele sposobów - za pomocą nauki języka obcego czy nauki gry na instrumencie. Każda nowa aktywność jest ćwiczeniem mózgu. Wizyta w innym kraju, poznanie nowych obyczajów i smaków – to także ćwiczenie mózgu.

  Rozwój mózgu poprzez stymulację zmysłów - wzroku, na przykład malowanie, ruchu - poprzez naukę tańca, smaku - poprzez poznawanie nowej, nieznanej dotąd kuchni, czucia – poprzez aromatyczne masaże ciała – to wszystko można zaliczyć do ćwiczenia mózgu.

  Każda nowa stymulacja zmysłowa ćwiczy mózg i powoduje powstanie w nim nowych połączeń nerwowych. Dzięki temu mózg pracuje sprawniej i szybciej.

  Jakie są dobre ćwiczenia dla mózgu?

  Eksperci wskazują, że do bardzo skutecznych ćwiczeń mózgu, zaliczyć należy żonglowanie oraz wizualizację. Każdy kto chce skutecznie ćwiczyć mózg powinien nauczyć się żonglowania i opanować techniki wizualizacyjne.

  Zdaniem naukowców żonglowanie jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu i ma ogromny wpływ na rozwój wielu zdolności. Za pomocą ćwiczenia mózgu poprzez żonglowanie można w trwały sposób usprawnić swoją koncentrację, zsynchronizować pracę lewej i prawej strony mózgu i pobudzić ogólną aktywność mózgu.

  Dodatkowo ćwiczenie mózgu za pomocą żonglowania usprawnia koordynację ruchowo-wzrokową i poprawia nastrój.

  Wyobrażanie sobie rzeczy lub sytuacji, które są wytworem wyobraźni, można również nazwać ćwiczeniem mózgu. Ten rodzaj ćwiczenia mózgu należy do techniki zwanej wizualizacją. Jest on bardzo ważny w ćwiczeniu mózgu w obszarze koncentracji uwagi.

  W ćwiczeniu mózgu za pomocą wizualizacji nie chodzi jednak o to, aby wyobrażać sobie cokolwiek, ale by tworzyć wyobrażenia zgodnie z instrukcjami. Ćwiczenie mózgu za pomocą wizualizacji pobudza pracę lewej i prawej półkuli mózgu, co powoduje szybsze myślenie i zapamiętywanie.

  Każdy, kto chce zachować sprawny mózg powinien regularnie wykonywać ćwiczenia mózgu.

  Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
  Sprawdź!