Dla Ciebie, na zdrowie!

Ćwiczenia mózgu

Ćwiczenia mózgu to świetny sposób, by zachować sprawny umysł przez długie lata. W COGNINET proponujemy ćwiczenia mózgu na pamięć i koncentrację. Dzięki nim dowiecie się, jak ćwiczyć, żeby usprawnić pracę mózgu. Jak szybciej się uczuć i jak szybciej zapamiętywać, jak się uczyć by nauka była efektywna, a także jak zachęcić mózg do kreatywnego myślenia. Znajdziecie tu mnóstwo przydatnych ciekawostek i porad, jak skuteczne wykonywać ćwiczenia mózgu.

    #PORADY COGNINET

    Ćwiczenia mózgu - jak ćwiczyć by usprawnić pracę mózgu?

    Każde przełamanie rutyny i zrobienie czegoś zupełnie nowego to ćwiczenie mózgu. Przekonaj się, w jaki sposób możesz ćwiczyć swój mózg.

    Ćwiczenia mózgu to nie tylko usprawnianie pamięci czy koncentracji. To przede wszystkim podjęcie działań, do których mózg nie jest przyzwyczajony. Można ćwiczyć swój mózg na wiele sposobów – za pomocą nauki języka obcego czy nauki gry na instrumencie. Każda nowa aktywność jest ćwiczeniem mózgu. Wizyta w innym kraju, poznanie nowych obyczajów i smaków – to także ćwiczenie mózgu. Rozwój mózgu poprzez stymulację zmysłów – wzroku, na przykład malowanie, ruchu – poprzez naukę tańca, smaku – poprzez poznawanie nowej, nieznanej dotąd kuchni, czucia – poprzez aromatyczne masaże ciała – to wszystko można zaliczyć do ćwiczenia mózgu. Każda nowa stymulacja zmysłowa ćwiczy mózg i powoduje powstanie w nim nowych połączeń nerwowych. Dzięki temu mózg pracuje sprawniej i szybciej.

    Eksperci wskazują, że do bardzo skutecznych ćwiczeń mózgu, zaliczyć należy żonglowanie oraz wizualizację. Każdy kto chce skutecznie ćwiczyć mózg powinien nauczyć się żonglowania i opanować techniki wizualizacyjne. Zdaniem naukowców żonglowanie jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu i ma ogromny wpływ na rozwój wielu zdolności. Za pomocą ćwiczenia mózgu poprzez żonglowanie można w trwały sposób usprawnić swoją koncentrację, zsynchronizować pracę lewej i prawej strony mózgu i pobudzić ogólną aktywność mózgu. Dodatkowo ćwiczenie mózgu za pomocą żonglowania usprawnia koordynację ruchowo-wzrokową i poprawia nastrój.

    Wyobrażanie sobie rzeczy lub sytuacji, które są wytworem wyobraźni, można również nazwać ćwiczeniem mózgu. Ten rodzaj ćwiczenia mózgu należy do techniki zwanej wizualizacją. Jest on bardzo ważny w ćwiczeniu mózgu w obszarze koncentracji uwagi. W ćwiczeniu mózgu za pomocą wizualizacji nie chodzi jednak o to, aby wyobrażać sobie cokolwiek, ale by tworzyć wyobrażenia zgodnie z instrukcjami. Ćwiczenie mózgu za pomocą wizualizacji pobudza pracę lewej i prawej półkuli mózgu, co powoduje szybsze myślenie i zapamiętywanie. Każdy, kto chce zachować sprawny mózg powinien regularnie wykonywać ćwiczenia mózgu.

    Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
    Sprawdź!