Leczenie anoreksji

Starszy niż rok
Podstawą leczenia anoreksji jest leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia. Obie metody powinny być prowadzone równolegle.

Dla nastolatek cierpiących na anoreksję najlepsza jest terapia rodzinna. Leczenie farmakologiczne w anoreksji ma niewielkie znaczenie, ponieważ nie ma tak naprawdę leków skutecznych w terapii zaburzeń odżywiania. Leki psychotropowe stosowane są tylko w celu łagodzenia niektórych objawów (głównie lęku przed jedzeniem i lęku przed przytyciem) lub leczenia współistniejących zaburzeń psychicznych (np. depresji, natręctw). Lekarze zalecają wówczas najczęściej lek z grupy leków przeciwdepresyjnych znanych jako fluoksetyna lub sertralina. Fluoksetyna znajduje też zastosowanie w zapobieganiu nawrotom anoreksji u osób z już wyrównaną masą ciała.

Innym lekiem psychotropowym stosowanym w anoreksji jest olanzapina. Nie mamy jednak wystarczających dowodów na to, że leczenie tym lekiem, istotnie zmniejsza nasilenie objawów anoreksji. Dlatego lek ten zarezerwowany jest dla chorych na anoreksję opornych na leczenie psychoterapeutyczne, z nawracającymi ostrymi fazami anoreksji i poważnym wychudzeniem oraz z urojeniami dotyczącym  np. swego ciała, czy jedzenia.

Bardzo ważna sprawą jest wybranie momentu kiedy można włączyć do terapii leki psychotropowe. Leków psychotropowych nie podaje się nigdy w okresie znacznego wyniszczenia i prowadzania leczenia żywieniowego. Początek farmakoterapii jest możliwy, gdy ciężar ciała osiąga bezpieczną wartość i gdy stan fizyczny osoby chorej na anoreksję staje się stabilny – normalizuje się praca serca i ciśnienie krwi oraz nie ma zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej.

Innym lekiem stosowanym czasem w terapii anoreksji jest cyproheptadyna dostępna w aptekach pod nazwą Peritol. Jest to lek z grupy leków antyalergicznych, którego dodatkowym działaniem jest pobudzanie apetytu do jedzenia, a co za tym idzie zwiększanie masy ciała. Zdania lekarzy na temat jego stosowania są podzielone, ponieważ zwiększenie apetytu może być dla osoby leczonej z anoreksji powodem zaprzestania farmakoterapii lekiem psychotropowym i powrotu lęku przed niekontrolowanym przytyciem.

Jeśli u pacjentki pomimo uzyskania prawidłowego ciężaru ciała, nie pojawia się miesiączka, konieczne jest leczenie hormonalne.

RED ELKA