Mało słoneczna depresja jesienno-zimowa

Starszy niż rok
Źródłem depresji jesienno-zimowej jest niedobór światła słonecznego. Brak słońca prowadzi do pogorszenia nastroju u około 15 procent Polaków, a u co 25 osoby może wywołać nawet depresję

W ciemne poranki nasz organizm myli dzień z nocą, dlatego, pomimo przespanej nocy, odczuwamy senność i niechęć do wstawania. Aby się rozbudzić, należy zaraz po obudzeniu zapalić wszystkie lampy w pokoju. Jasne światło to znak dla naszego organizmu, że zaczyna się dzień.

Pamiętaj o śniadaniu

Przed wyjściem z domu należy zawsze zjeść śniadanie. Co prawda uczucie głodu pojawia się po około 40 minutach po obudzeniu, ale ten właśnie czas należy przeznaczyć na poranną toaletę i przygotowanie posiłku. Śniadanie musi być pożywne, aby dało energię do pracy lub nauki. Mogą to być różne kanapki z dodatkiem sezonowych warzyw, zupa mleczna lub płatki kukurydziane z mlekiem. Pamiętajmy o kolejnych posiłkach w ciągu dnia. Warto zabrać do pracy przygotowane w domu drugie śniadanie, które doskonale wzmocni nas około południa. Jesienią i zimą regularne odżywianie jest szczególnie ważne, bo przecież potrzebujemy dodatkowej energii do walki z chłodem.

Wychodź częściej na spacery    

Bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna trwająca co najmniej godzinę, podczas której można ćwiczyć regularne i głębokie wdechy. Spacery najlepiej odbywać z dala od ruchliwych ulic. Chwile na świeżym powietrzu są dobrym momentem dla rzucenia zgubnego nałogu, jakim jest uzależnienie od nikotyny. Papierosy przecież dodatkowo nasilają niedotlenienie, pogarszają wydolność fizyczną i są przyczyną wielu poważnych chorób.

Kondycja fizyczna może również mieć wpływ na nasze samopoczucie. Warto o tym pamiętać jesienią i zimą. Zimno, częste wiatry i wcześnie zapadający zmrok sprawiają, że nie chce nam się wychodzić z mieszkania, gdzie wolny czas spędzamy przed telewizorem. Natomiast na spacery czy wycieczki wybieramy się sporadycznie. W ten sposób tracimy sprawność fizyczną i pojawia się uczucie stałego zmęczenia związane z niedotleniem organizmu.

ek,bg