Na co pomagają kortykosteroidy

Starszy niż rok
Świąd, rumień, strupy i sączące zmiany to najczęstsze i jednocześnie na tyle dokuczliwe objawy atopowego zapalenia skóry i wyprysku, że zazwyczaj zmuszają do wizyty u dermatologa. Po zbadaniu dermatolog często zaleca do stosowania na chorobowo zmienioną skórę leki z kortykosteroidami

Kortykosteroidy należą do najskuteczniejszych leków przeciwzapalnych i mogą być stosowane ogólnie lub zewnętrznie - na skórę. Leki zalecane na skórę produkowane są jako kremy, maści, emulsje oraz aerozole. Zastosowane na chorobowe zmiany skórne szybko łagodzą stan zapalny i likwidują uczucie świądu skóry, który jest często bardziej dokuczliwy niż pozostałe objawy. Jeśli dochodzi do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego zmian wypryskowych, to można wówczas stosować kortykosteroidy w połączeniu z antybiotykiem lub lekiem przeciwgrzybiczym.

Czy bać się kortykosteroidów?

Nie! Preparaty zawierające ten hormon - stosowane miejscowo na skórę - nie dają ogólnoustrojowych efektów ubocznych (pod warunkiem oczywiście ich właściwego, czyli zgodnego z zaleceniami lekarza, stosowania). Warto jednak pamiętać, że preparaty steroidowe mogą nasilać inne schorzenia skórne, takie jak: trądzik zwykły, trądzik różowały czy pierwotne zakażenia grzybicze. Lekarz, zapisując lek z kortykosteroidem do stosowania na skórę, powinien dokładnie pacjentowi wytłumaczyć, jak ma używać danego preparatu - jaką ilość jednorazowo, ile razy dziennie i przez ile dni.

Czy wiesz, że…

Podstawą dla określenia dawki preparatu jest własna opuszka palca pacjenta. Odcinek wyciśniętego z tubki leku równy długości opuszki palca wskazującego osoby dorosłej odpowiada ilości około 0,5 g medykamentu, dwa takie odcinki to 1 g, trzy takie odcinki to 1,5 g itd. Po nałożeniu kremu lub maści na skórę, należy lek delikatnie wcierać aż do całkowitego wchłonięcia.

Standartowe dawkowanie kremu lub maści na skórę

Osoba dorosła: 1,5 g (3 opuszki) - twarz i szyja 7,0 g (14 opuszek) - tułów (przód i tył) 1,5 g (3 opuszki) - jedno ramię 0,5 g (1 ręka) - jedna ręka 3,0 g (6 opuszek) - jedno udo 1,0 g (2 opuszki) - jedna stopa

Aby miejscowe leczenie kortykosteroidami było bezpieczne, należy przestrzegać poniższych zasad:

  1. Kortykosteroidy należy używać tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
  2. Kobiety ciężarne lub planujące ciążę powinny o tym fakcie poinformować lekarza.
  3. Jeśli po dwóch tygodniach terapii stan skóry nie poprawia się należy zgłosić się powtórnie do lekarza.
  4. Naświetlanie promieniami słonecznymi skóry pokrytej lekiem z kortykosteroidami może doprowadzić do powstania trwałych przebarwień.
  5. W przerwach między smarowaniem skóry lekami z kortykosteroidami warto stosować preparaty nawilżająco-natłuszczające.
  6. Długotrwałe stosowanie preparatów z kortykosteroidami wymaga regularnej obserwacji skóry, ponieważ leki te mogą powodować jej nieodwracalne zanikowe uszkodzenia i pergaminowatość.
  7. Wszelkie kremy, maści i lotiony zawierające kortykosteroidy muszą być niedostępne dla dzieci.

aw