Syndrom dnia drugiego - czyli co lekarz może powiedzieć o kacu?

Starszy niż rok
Ekspert medme.pl o tym, czy jest kac i jak go uniknąć.

Skąd się bierze kac? Z zatrucia organizmu. Większość skutków "bierze" na siebie wątroba. To główny magazyn i system odtruwający, odpowiedzialny za usuwanie także i alkoholu z organizmu. Proces eliminacji alkoholu odbywa się w jednakowym czasie. Kiedy organizm walczy z jedną porcją, my dokładamy mu kolejne. Stąd wypite drinki, piwa, wino gromadzą się i nas najzwyczajniej w świecie – zatruwają. Kac jest więc niczym innym, jak skutkiem zatrucia organizmu. A jak go uniknąć? Jako lekarz proponuję zapamiętać następujący zestaw zasad:

5 sposobów na uniknięcie kaca

  1. Nie pij na pusty żołądek, bo wtedy alkohol szybko się wchłania. Picie alkoholu należy łączyć z jedzeniem. Z alkoholem powinniśmy jeść pokarmy bogatsze w mięso i tłuszcz niż na co dzień, bo w taki sposób dodatkowo spowolnimy wchłanianie alkoholu.
  2. Nie pij całych porcji alkoholu na raz i w krótkich odstępach czasu - szybko się upijesz.
  3. Unikaj tzw. drinków czyli mieszaniny alkoholi oraz napojów niealkoholowych. Pije się je przyjemnie, ale nie mamy kontroli nad ilością wypitego alkoholu. Jeśli do drinka dodany jest napój gazowany, dodatkowo przyspiesza on wchłanianie alkoholu do krwi.
  4. Unikaj picia różnych alkoholi zwłaszcza ciężkich, kolorowych, które zawierają poza alkoholem etylowym również inne frakcje alkoholi o dłuższych cząsteczkach silnie działających na nasz organizm.
  5. W czasie picia alkoholu pij dużo wody mineralnej lub soków owocowych. Dobre nawodnienie organizmu w czasie spotkania towarzyskiego zapobiegnie objawom odwodnienia następnego dnia.

I najważniejsze. Nieustannie kontroluj, ile alkoholu wypiłeś i w jakim tempie to zrobiłeś. Szybkość spalania alkoholu w wątrobie jest dla każdego człowieka stała dlatego pijąc dużo i w krótkim czasie, mamy kaca gwarantowanego, a sącząc kieliszek wina czy drink powoli, zapewniamy sobie dobre samopoczucie także dnia następnego.

ek,szo