Testy paskowe i inne dylematy cukrzyków

Starszy niż rok
Jak zmieniła się refundacja preparatów w cukrzycy i dlaczego pacjentów to szokuje

W 2011 r. chorzy na cukrzycę bez względu na rodzaj, sposób leczenia mieli prawo nabywać testy paskowe do glukometrów na podstawie recepty lekarskiej z niską odpłatnością. Od 1 stycznia 2012 r. refundacja pasków uległa zmianie.

>>> Sprawdź gdzie najtaniej kupisz preparaty na poziom cukru

Obecnie testy paskowe na ryczałt dostanie ten pacjent, który choruje na cukrzycę typu 1 (do leczenia której stosuje się insulinę) lub ma inny typ cukrzycy wymagający co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę lub jest leczony insuliną przy pomocy pompy insulinowej.

>>> Sprawdź gdzie najtaniej kupisz paski testowe

Jeśli pacjent nie spełnia powyższych wymagań testy paskowe do glukometru lekarz może mu przepisać z odpłatnością  30 %. Co to znaczy dla chorego?
Oznacza to, że przy pacjent płaci 3-4 razy więcej za paski (w zależności od rodzaju testów paskowych) niż w poprzednim roku.

>>> Sprawdź gdzie najtaniej kupisz nakłuwacze

Natomiast bardzo popularny test paskowy Accu-chek w ogóle nie jest wymieniony na liście refundacyjnej.  

Firma Roche, która jego produkuje, negocjuje obecnie z Ministerstwem Zdrowia wprowadzenie tych pasków do wykazu refundacyjnego z nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

>>> Sprawdź gdzie najtaniej kupisz lancety

Większość pacjentów z cukrzycą są to osoby starsze – emeryci i renciści, u których rozwija się cukrzyca typu 2 leczona preparatami doustnymi.  Dla nich podwyżka opłaty za testy paskowe jest dużym ciosem, bo przecież mają często inne choroby przewlekłe również wymagające stałego leczenia.

>>> Sprawdź gdzie najtaniej kupisz glukometry

Takie osoby mogą stawać przed dylematem: kontrolować często poziom cukru we krwi, co pozwala lepiej leczyć cukrzycę czy wykupić inne leki, niezbędne do terapii schorzeń towarzyszących.

Miejmy nadzieję, że przy następnej weryfikacji listy leków refundowanych tak duże różnice w refundacji testów paskowych do glukometrów znikną.

Ek, mojacukrzyca.org

>>> Sprawdź ceny produktów dla cukrzyków