Witaminy jako zdrowy prezent

Starszy niż rok
Jakie preparaty kupować starszym osobom, które zazwyczaj są chore na szereg różnych chorób? Zobacz na co działa głóg, lecytyna i inne.

Od dłuższego czasu mamy modę na preparaty wielowitaminowe jako prezent dla ludzi starszych. Zanim jednak dokonamy takiego zakupu, poznajmy bliżej stan zdrowia i potrzeby osoby, którą chcemy obdarować. Przede wszystkim wybierajmy środek przeznaczony typowo dla osób starszych, który ma skład witamin i innych dodatków dobrany dla tej grupy wiekowej.

Zwróćmy uwagę na postać preparatu tzn. czy jest w postaci tabletek lub tzw. toniku do picia. Dowiedzmy się czy osoba, o której myślimy nie ma trudności w połykaniu. Jeśli tak, lepszy będzie tonik. Z drugiej strony toniki zawierają w swoim składzie niewielką dawkę alkoholu etylowego oraz cukier. Dlatego nie są wskazane dla osób z cukrzycą. Dowiedzmy się czy nasz bliski nie jest przypadkiem uczulony na jakiś składnik preparatu lub konserwant lub jeśli zażywał wcześniej jakiś preparat wielowitaminowy, czy dobrze go tolerował.

Poza tym producenci wzbogacają skład preparatów wielowitaminowych dla osób starszych o inne składniki np.: głóg, lecytynę, luteinę, miłorząb czy żeń-szenia. Poznajmy na co działają poszczególne składniki, i tak:

Głóg jest rośliną leczniczą, które korzystne działanie na serce znane jest od dawna. Dlatego warto wybrać go dla osób z chorobami układu jako dodatek do regularnej farmakoterapii. 

Lecytyna korzystnie działa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz przemiany cholesterolu, dlatego wybierajmy preparaty z nią dla osób ze zmniejszoną koncentracją uwagi czy z zaburzeniami przemiany cholesterolu.

Luteina jest pochodzenia roślinnego i działa ochronnie na siatkówkę oraz w soczewkę. Luteinę wybieramy dla osób, które palą papierosy, kobiet po menopauzie oraz osób spędzających dużo czasu na słońcu.

Miłorząb działa ochronnie i wzmacniająco na naczynia krwionośne mózgu, jak i układu krążenia. Dlatego można pomyśleć o nim jako o środku, którym może zmniejszać ryzyko rozwojowi miażdżycy, a co za tym idzie  choroby wieńcowej serca i udaru mózgu.

Żeń-szeń również jest produktem roślinnym  pobudzającym nasz układ odpornościowy organizmu, a co za tym idzie zmniejszającym podatność na infekcje oraz ogólnie wzmacniającym i  energetyzującym. U niektórych osób żeń-szeń bardzo pobudza naczynia krwionośnr skóry, co przejawia się uczuciem gorącem i rumieniem na skórze. Ponieważ roślina ma silne działanie, dlatego przeciwskazana jest przy nadciśnieniu tętniczym, u kobiet w okresie ciąży i karmiących piersią oraz dla dzieci do lat 6.

Jak widać, wybór preparatu wielowitaminowego dla osoby starszej nie jest łatwy, ale jak najbardziej możliwy przy uwzględnieniu potrzeb konkretnej osoby.