Zakupy w zagranicznych aptekach

Starszy niż rok
Chorowanie za granicą

Czy można kupić lek za granicą i przywieźć go do Polski? Pytanie to zadała mi ostatnio moja znajoma, która chce wyjechać za granicę i zastanawiała się czy jak zachoruje i dostanie lek od tamtejszego lekarza, to będzie mogła leczyć się nim w naszym kraju.

Odpowiedz brzmi: tak. W świetle obowiązujących przepisów ustawy o prawie farmaceutycznym każdy z nas może przywieźć do kraju na własne potrzeby lecznicze 5 najmniejszych opakować każdego leku. Nie dotyczy to środków odurzających i substancji psychotropowych, których nie wolno samemu wwozić do kraju.

Możesz przywieźć ale dla siebie

Przy wwozie leków do Polski na granicy musimy udowodnić celnikowi, że zakupione przez nas opakowania preparatów są rzeczywiście najmniejsze z możliwych. Pomóc nam w tym może oświadczenie lekarza (pisemne zalecenie leczenia) wystawione przez zagranicznego specjalistę.

Mając w Polsce lek przywieziony przez nas z zagranicy, nie wolno go nam sprzedawać, to  przestępstwo. Przestępstwem będzie także przywiezienie większej ilości opakowań leku.

A co z importem docelowym czyli jak kupić lek niezarejestrowany w Polsce

Zdarza się niekiedy, że do leczenia chorej osoby w Polsce pilnie jest potrzebny lek, który nie jest zarejestrowany w naszym kraju, ale jest niezbędny dla ratowania życia lub zdrowia chorego. Wówczas można taki lek sprowadzić do Polski pod pewnymi warunkami. Specyfik musi być dopuszczony do obrotu w kraju, z którego jest sprowadzany, a po drugie polski wykaz leków nie może zawierać zarejestrowanych odpowiedników. Jest to tzw. import docelowy leku.

Procedura ta jest sformalizowana i opiera się na zapotrzebowaniu szpitala albo lekarza prowadzącego leczenie poza szpitalem, które jest potwierdzone przez konsultanta wojewódzkiego z danej dziedziny medycyny, a następnie przez Ministra Zdrowia. Gdy liczy się czas zapotrzebowanie można przekazać do Ministerstwa Zdrowia faksem lub elektronicznie, a później dostarczyć dokument papierowy. Numery telefonów, pod które należy dzwonić w sprawach dotyczących importu docelowego: 22- 634-94-42 lub 22-634-94-19.

Viagra z zagranicy lepsza niż polska

Z obserwacji wynika, że największą grupą kupowanych leków za granicą są suplementy diety, leki homeopatyczne i preparaty na impotencję. Trudno mi odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje. Przecież w naszych aptekach są setki tego typu preparatów. Na dodatek starannie przebadanych i ocenionych pod względem składu i bezpieczeństwa. Możemy być pewni, że  leki dostępne w polskich aptekach są nadzorowane. A w przypadku, kiedy jakiś lek nam zaszkodzi, możemy zwrócić się z roszczeniami do producenta.

W krajach Unii Europejskiej lub w Stanach Zjednoczonych również istnieje system kontroli  rejestracji leków i suplementów diety. W większości w Polsce mamy te same leki, co w tamtych krajach, tylko pod zmienionymi nazwami. Produkują je głównie duże koncerny mające sieć sprzedaży na całym świecie.

Większym problemem jest kupowanie leków i suplementów w krajach poza UE, gdyż tam o jakości i bezpieczeństwie medykamentów nie wiemy nic.

W zagranicznych suplementach diety zdarzają się bowiem zanieczyszczenia silniejszymi substancjami, które mają wzmacniać działanie takiego środka. Wiem, że na przykład zanieczyszczenia wykrywane są w suplementach diety stosowanych na potencję, które sprowadzane są z Azji. Mężczyzna nieświadomy siły działania i składu takiego preparatu może narazić swe zdrowie i życie.

Sama będąc na wakacjach w Egipcie widziałam, że w aptekach można było kupić każdy lek i suplement diety bez recepty za kilka czy kilkanaście dolarów. Pomimo silnego namawiania nie zdecydowałam się na egipskie specyfiki. Zdrowie jest dla mnie zbyt cenne.

Kupując przywożone leki z zagranicy nie mamy gwarancji co do warunków ich przechowywania. Nadmiar zimna lub upał może źle wpływać na substancję czynną i powodować, że dany lek nie będzie wystarczająco skuteczny.

W Polce na linii producent – hurtownia  - apteka mamy zagwarantowane optymalne warunki środowiskowe dla leków.

Ek, SZO