Tylko w domu?
Czy karmić publicznie?

Jak często karmić noworodka? Tak, jak tego potrzebuje. Karmimy piersią na żądanie, a to oznacza, że możemy karmić w domu, w parku lub w restauracji. – Nie bójmy się tego – przekonuje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka bloga o wychowywaniu dzieci , a także autorka popularnych programów telewizyjnych „SuperNiania” oraz „Na kłopoty Zawadzka”.


Dziecko karmione piersią dostaje pokarm minimum osiem razy na dobę. Zgodnie z zasadą - dzieci na piersi karmimy na żądanie. Co to oznacza? Karmimy zawsze, gdy dziecko tego potrzebuje. Nie czekamy na określone pory posiłków. Tym samym bardzo trudno byłoby karmić dziecko wyłącznie w domu. Wraz z popularyzacja karmienia naturalnego w XX wieku, przełamano temat tabu związany z publicznym karmieniem piersią. U większości społeczeństwa mama karmiąca w parku czy w restauracji wzbudza pozytywne uczucia i sympatię. Zdarzają się jednak przypadki oburzenia, kiedy mama karmiąca zostaje wyproszona z restauracji. Jeden z takich incydentów zakończył się w sądzie, ponieważ mama karmiąca poczuła się dyskryminowała. Takie sytuacje niosą za sobą powrót dyskusji o karmieniu w miejscu publicznym. Karmić, czy nie?

- Jedzenie jest funkcją społeczną. Dorośli często spotykają się ze sobą, żeby jeść. A noworodki zgodnie z zasadami karmienia naturalnego, karmimy na żądanie. To oznacza, że jeśli twój noworodek albo niemowlę zażąda mleka w autobusie, na ulicy albo restauracji, nie bój się - nakarm go. On jest głodny i to jest najważniejsze – mówi Dorota Zawadzka i przekonuje, żeby nie przejmować się ewentualnymi komentarzami czy nieprzyjaznymi spojrzeniami otoczenia. - Nie przejmujmy się tym, że jakieś złe oczy patrzą, przyglądają się i się śmieją. To w ogóle nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze jest twoje dziecko, jego głód i wasza bliskość.

Od wielu lat lekarze i położne podkreślają, wyższość mleka matki, nad modyfikowanym. Dzięki temu karmienie piersią stało się tak powszechne, że nikogo już nie szokuje. Do popularyzacji naturalnego karmienia przyczyniły się również gwiazdy, które zaczęły fotografować się z dzieckiem przy piersi m.in. Gisele Bundchen czy Miranda Kerr. Wiele osób pamięta też wzruszający gest Salmy Hayek, która nakarmiła publicznie głodne afrykańskie niemowlę. A w Polsce? Ten temat wciąż wywołuje kontrowersje, ponieważ co jakiś czas ktoś próbuje podważyć prawo matek do karmienia piersią miejscu publicznym. Dorota Zawadzka głośno się temu sprzeciwia.

- Obecnie toczy się ogromna dyskusja czy karmić publicznie czy też nie. Ja mówię karmić i nie przejmować się opiniami osób, które nie maja zielonego pojęcia co jest potrzebne dziecku – mówi Dorota Zawadzka.

Jak karmić w miejscu publicznym?

Przede wszystkim dyskretnie. Podczas publicznego karmienia piersią dyskomfort mogą odczuwać przede wszystkim mamy i noworodki, które znalazły się w tłumie. Warto znaleźć spokojne i ustronne miejsce, gdzie nic nie będzie krępowało mamy i rozpraszało noworodka. Jeśli karmieniu będzie towarzyszyło zbyt wiele bodźców z zewnątrz, będzie nieudane. Na imprezie u znajomych, można wyjść do drugiego pokoju, w restauracji wybierzmy ustronny stolik, a w parku skręćmy w boczną alejkę. Nie chodzi o to, żeby się schować, ale zapewnić dziecku ciszę podczas karmienia.

Ważne jest też ubranie, które pozwoli na szybkie i komfortowe karmienia poza domem. Najlepiej zakładać rozpinane koszule, albo bluzki z dekoltem na zakładkę. Ważna jest też odpowiednia bielizna – stanik dla matek karmiących. Dzięki temu nakarmimy dziecko bez potrzeby obnażania innych części ciała.

W wielu miejscach publicznych m.in. w galeriach handlowych, na lotniskach czy dworcach kolejowych znajdują się pokoje dla matki z dzieckiem, gdzie można spokojnie nakarmić i przewinąć noworodka. Warto z nich skorzystać.

Dlaczego warto
karmić piersią

Najlepsze pozycje
do karmienia

Jak dobrać stanik
do karmienia

Dieta mamy karmiącej
przepis

Dieta matki karmiącej - zdrowe śniadanie
przepis

Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
przepis

Dieta matki karmiącej - smaczna i dietetyczna kolacja
przepis

Dieta matki karmiącej - co możesz pić, gdy karmisz piersią?
przepis

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.