Dolegliwości ciążowe
Nudności, zgaga i zaparcia

Ciąża to nie tylko zakupy, meblowanie pokoju i pielęgnacja zaokrąglonego brzuszka. Nie każdy ranek wygląda kolorowo. Każdej kobiecie zdarzają się ciążowe dolegliwości: nudności, wymioty, zaparcia i bóle kręgosłupa. Jak sobie z nimi radzić? Zapytaliśmy Elżbietę Jochman, położną oddziałową Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.


Nudności i wymioty

To jedne z pierwszych ciążowych dolegliwości. Mogą pojawić się już w trzecim tygodniu ciąży. Najczęściej ustępują samoistnie w drugim trymestrze ciąży. Mogą jednak utrzymywać się dłużej. Jak sobie z nimi radzić?

- Nudności i wymioty są jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Najlepszym sposobem, żeby im zapobiec jest zjedzenie rano, przed wstaniem z łóżka czego suchego np. sucharka czy krakersa – mówi Elżbieta Jochman. – Profilaktycznie stosujmy lekkostrawną dietę. Na pewno pomoże też picie dużych ilości wody w niewielkich porcjach. Ciężarnym zaleca się picie dwóch litrów wody dziennie.

Zobacz: Dolegliwości w ciąży - żylaki, obrzęki, skurcze mięśni i bóle kręgosłupa

Jeśli nudności utrzymują się w ciągu dnia, warto popijać herbatkę imbirową ze świeżego imbiru.

- Unikajmy też przyjmowania pozycji pochylającej się do przodu, żeby nie powodować większych wymiotów. Warto też, po konsultacji z lekarzem prowadzącym, przyjmować witaminę B6 – mówi Jochman.

Zgaga i niestrawność

Jest to dolegliwość związana z przemieszczaniem się organów wewnętrznych. Powiększająca się macica uciska na żołądek i inne narządy jamy brzusznej. Zwiększa się poziom kwasoty w żołądku. Gada najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze, nieco ustępując w drugim. Najbardziej nasila się pod koniec ciąży, kiedy ucisk macicy na narządy wewnętrzne jest największy.

- Zgaga po części jest dolegliwością fizjologiczną, choć nie dotyka wszystkich ciężarnych – mówi Jochman.

Jak uniknąć lub zniwelować zgagę w ciąży?

- Należy dużo pić w niewielkich ilościach. Polecam wodę niskosodową lub źródlaną. Kwasy żołądkowe możemy zneutralizować poprzez picie mleka w małych ilościach w ciągu dnia. Zalecana jest także dieta lekkostrawna i unikanie słodyczy – mówi Elżbieta Jochman.

Ciężarne w trzecim trymestrze powinny unikać też pozycji leżącej na wznak. Najlepiej pod głowę położyć dodatkową poduszkę. W uregulowaniu pracy jelit pomoże też ruch. Lekarze zalecają spacery i pływanie.

Sprawdź: Jak radzić sobie ze zgagą?

Sport w ciąży
Jakie ćwiczenia wykonywać,
a jakich unikać?

Dolegliwości w ciąży
Żylaki, obrzęki, skurcze
i bóle kręgosłupa

Kwas DHA
Dlaczego potrzebują go
kobiety w ciąży?

Wizyta u ginekologa
Kiedy w ciąży zgłosić się
na pierwszą wizytę do lekarza?

Dieta w ciąży
przepis
 

Dieta ciężarnej - pomysły na pożywne śniadanie
przepis
 

Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
przepis
 

Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
przepis
 

Zdrowe przekąski - co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
przepis
 

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.