ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jak dobrać stanik do karmienia piersią?

Wiele kobiet od lat kupuje ten sam rozmiar biustonosza, nie zwracając uwagi na zmieniające się piersi. W trakcie karmienia nie można popełnić tego błędu. Piersi wykonują wówczas najważniejszą pracę w życiu i zasługują na odpowiednie opakowanie – przekonuje Jolanta Lewicka, ekspert brafittingu.
Stanik do karmienia piersią
Spis treści

Podczas karmienia piersią nasz biust narażony jest na podrażnienia, wielokrotną zmianę kształtu i rozmiaru, a także rozciągnięcie skóry. Nie zawsze wychodzi z tego obronną ręką. Na biuście matki karmiącej mogą pojawić się nie tylko rozstępy. Bardziej niebezpieczne jest rozciągnięcie skóry, która pod wpływem ciężaru traci elastyczność.

- Podczas karmienia piersią nasz biust spełnia zupełnie inną rolę niż wcześniej, dlatego dobór odpowiedniej bielizny jest ważniejszy, niż kiedykolwiek. Stanik pomoże podtrzymać piersi, kiedy wykonuje najważniejszą pracę w życiu – mówi Jolanta Lewicka.

Reklama

Jakie zadania powinien spełniać biustonosz matki karmiącej?

- Przede wszystkim musi podtrzymywać biust jak najwyżej i jak najbliżej ciała, żeby nie dopuścić do rozciągnięcia skóry – mówi Jolanta Lewicka. - Biust kobiety karmiącej zmienia rozmiar nie tylko kilkukrotnie przez okres karmienia piersią, ale nawet kilka razy w ciągu dnia. Szczególnie mocno widać to u kobiet, które mają naturalnie duży biust. Stanik powinien zatem pracować razem z biustem. Bez względu na to, czy mamy pełne czy opróżnione piersi, biustonosz powinien być mocno dopasowany i podtrzymywać biust na odpowiedniej wysokości.

Podczas karmienia piersi mają zupełnie inną wielkość niż w ciąży i przed ciążą. Co więcej, na początku okresu karmienia są zdecydowanie większe, niż po kilku miesiącach.

Reklama

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza do karmienia?

Pomoże w tym brafitterka. Warto skorzystać z pomocy specjalistki. Na co zwrócić uwagę?

Biustonosz powinien przede wszystkim dobrze podtrzymywać piersi. Ważny jest zatem odpowiedni rozmiar pod biustem. Trzeba też zwrócić uwagę na wystarczająco duże miseczki, żeby nie spłaszczały i nie uciskały biustu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zastojów. Jak sprawdzić, czy dany stanik jest odpowiedni? Przez założenie obcisłej koszulki. Piersi w biustonoszu powinny być okrągłe. Jeśli wydają się spłaszczone lub podzielone poziomą kreską, to oznacza że wybrałyśmy nieodpowiedni kształt bielizny.

To od nas zależy jak będzie wyglądał biust po zakończeniu karmienia. Stanik, lepiej niż kremy ujędrniające, zapobiega wczesnej utracie elastyczności. Na jakość piersi nie ma wpływu długość karmienia, tylko odpowiednia bielizna.

- Piersi służą nam przez całe życie, dlatego powinniśmy dbać o jakość biustu. Źle dobrana bielizna podczas karmienia może doprowadzić do opadnięcia biustu, co jest nieodwracalne. Wszystko przez rozciągnięcie tkanki łącznej – mówi Jolanta Lewicka.

Odpowiednio dobrany stanik jest też sprzymierzeńcem młodej mamy. Nie tylko chroni jej biust przed utratą jędrności, ale poprawia jakość samego karmienia.

- Odpowiednio dobrany stanik zapobiega zastojom pokarmu. To szczególnie ważne przy dużym biuście. Czasem przez przyjęcie złej pozycji podczas snu, czy ucisku na pierś, dochodzi do zatorów i zastoju pokarmu. Dobry stanik temu przeciwdziała, dlatego kobietom karmiącym z obfitym biustem zaleca się spanie w biustonoszu – mówi Jolanta. – Do spania ubieramy tylko biustonosze bez fiszbin. W dzień możemy ubierać wszystkie rodzaje staników: z fiszbinami, usztywnianymi miseczkami, a nawet koronką.

Reklama

Stanik do karmienia może być ładny

Braffiterki zapewniają, że stanik do karmienia może być nie tylko wygodny, ale także ładny.

- To szczególnie ważne, ponieważ kobiety karmiące piersią, często odsłaniają ubranie w miejscach publicznych, kiedy karmią piersią. Zdecydowanie inaczej czują się mając na sobie elegancką bieliznę, niż nieestetyczny stanik w babcinym beżowym kolorze - mówi Jolanta Lewicka.

Coraz więcej salonów z bielizną oferują usługę gorseciarską, która polega na przerobieniu klasycznego biustonosza na tzw. karmnik, czyli biustonosz do karmienia. Na czym to polega?

- Klientka wybiera biustonosz, który jej się podoba z ogólnej oferty. Może to być stanik koronkowy, z fiszbinami lub usztywniany. Następnie gorseciarka przerabia biustonosz na karmnik. Po zakończeniu karmienia piersią można wrócić do pierwotnej formy i wykorzystać stanik – mówi Jolanta Lewicka, ekspert brafittingu.

Biustonosz do karmienia powinien być zawsze świeży i czysty. To oznacza, że należy kupić przynajmniej dwa komplety na zmianę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Przyrządy do odciągania pokarmu
Jak odciągać pokarm? Laktatorem, ręką. Jak często?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!