Jak dobrać
stanik do karmienia piersią?

Wiele kobiet od lat kupuje ten sam rozmiar biustonosza, nie zwracając uwagi na zmieniające się piersi. W trakcie karmienia nie można popełnić tego błędu. Piersi wykonują wówczas najważniejszą pracę w życiu i zasługują na odpowiednie opakowanie – przekonuje Jolanta Lewicka, ekspert brafittingu.


Podczas karmienia piersią nasz biust narażony jest na podrażnienia, wielokrotną zmianę kształtu i rozmiaru, a także rozciągnięcie skóry. Nie zawsze wychodzi z tego obronną ręką. Na biuście matki karmiącej mogą pojawić się nie tylko rozstępy. Bardziej niebezpieczne jest rozciągnięcie skóry, która pod wpływem ciężaru traci elastyczność.

- Podczas karmienia piersią nasz biust spełnia zupełnie inną rolę niż wcześniej, dlatego dobór odpowiedniej bielizny jest ważniejszy, niż kiedykolwiek. Stanik pomoże podtrzymać piersi, kiedy wykonuje najważniejszą pracę w życiu – mówi Jolanta Lewicka.

Jakie zadania powinien spełniać biustonosz matki karmiącej?

- Przede wszystkim musi podtrzymywać biust jak najwyżej i jak najbliżej ciała, żeby nie dopuścić do rozciągnięcia skóry – mówi Jolanta Lewicka. - Biust kobiety karmiącej zmienia rozmiar nie tylko kilkukrotnie przez okres karmienia piersią, ale nawet kilka razy w ciągu dnia. Szczególnie mocno widać to u kobiet, które mają naturalnie duży biust. Stanik powinien zatem pracować razem z biustem. Bez względu na to, czy mamy pełne czy opróżnione piersi, biustonosz powinien być mocno dopasowany i podtrzymywać biust na odpowiedniej wysokości.

Podczas karmienia piersi mają zupełnie inną wielkość niż w ciąży i przed ciążą. Co więcej, na początku okresu karmienia są zdecydowanie większe, niż po kilku miesiącach.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza do karmienia?

Pomoże w tym brafitterka. Warto skorzystać z pomocy specjalistki. Na co zwrócić uwagę?

Biustonosz powinien przede wszystkim dobrze podtrzymywać piersi. Ważny jest zatem odpowiedni rozmiar pod biustem. Trzeba też zwrócić uwagę na wystarczająco duże miseczki, żeby nie spłaszczały i nie uciskały biustu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zastojów. Jak sprawdzić, czy dany stanik jest odpowiedni? Przez założenie obcisłej koszulki. Piersi w biustonoszu powinny być okrągłe. Jeśli wydają się spłaszczone lub podzielone poziomą kreską, to oznacza że wybrałyśmy nieodpowiedni kształt bielizny.

To od nas zależy jak będzie wyglądał biust po zakończeniu karmienia. Stanik, lepiej niż kremy ujędrniające, zapobiega wczesnej utracie elastyczności. Na jakość piersi nie ma wpływu długość karmienia, tylko odpowiednia bielizna.

- Piersi służą nam przez całe życie, dlatego powinniśmy dbać o jakość biustu. Źle dobrana bielizna podczas karmienia może doprowadzić do opadnięcia biustu, co jest nieodwracalne. Wszystko przez rozciągnięcie tkanki łącznej – mówi Jolanta Lewicka.

Odpowiednio dobrany stanik jest też sprzymierzeńcem młodej mamy. Nie tylko chroni jej biust przed utratą jędrności, ale poprawia jakość samego karmienia.

- Odpowiednio dobrany stanik zapobiega zastojom pokarmu. To szczególnie ważne przy dużym biuście. Czasem przez przyjęcie złej pozycji podczas snu, czy ucisku na pierś, dochodzi do zatorów i zastoju pokarmu. Dobry stanik temu przeciwdziała, dlatego kobietom karmiącym z obfitym biustem zaleca się spanie w biustonoszu – mówi Jolanta. – Do spania ubieramy tylko biustonosze bez fiszbin. W dzień możemy ubierać wszystkie rodzaje staników: z fiszbinami, usztywnianymi miseczkami, a nawet koronką.

Stanik do karmienia może być ładny

Braffiterki zapewniają, że stanik do karmienia może być nie tylko wygodny, ale także ładny.

- To szczególnie ważne, ponieważ kobiety karmiące piersią, często odsłaniają ubranie w miejscach publicznych, kiedy karmią piersią. Zdecydowanie inaczej czują się mając na sobie elegancką bieliznę, niż nieestetyczny stanik w babcinym beżowym kolorze - mówi Jolanta Lewicka.

Coraz więcej salonów z bielizną oferują usługę gorseciarską, która polega na przerobieniu klasycznego biustonosza na tzw. karmnik, czyli biustonosz do karmienia. Na czym to polega?

- Klientka wybiera biustonosz, który jej się podoba z ogólnej oferty. Może to być stanik koronkowy, z fiszbinami lub usztywniany. Następnie gorseciarka przerabia biustonosz na karmnik. Po zakończeniu karmienia piersią można wrócić do pierwotnej formy i wykorzystać stanik – mówi Jolanta Lewicka, ekspert brafittingu.

Biustonosz do karmienia powinien być zawsze świeży i czysty. To oznacza, że należy kupić przynajmniej dwa komplety na zmianę.

Dlaczego warto
karmić piersią

Najlepsze pozycje
do karmienia

Czy karmić
publicznie?

Dieta mamy karmiącej
przepis

Dieta matki karmiącej - zdrowe śniadanie
przepis

Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
przepis

Dieta matki karmiącej - smaczna i dietetyczna kolacja
przepis

Dieta matki karmiącej - co możesz pić, gdy karmisz piersią?
przepis

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.