Pielęgnacja ciała po ciąży
Zabiegi na brzuch, rozstępy i cellulit

W ciąży brzuszek jest obiektem westchnień i podziwu. Po porodzie staje się zmorą młodych mam. Niechcianą pamiątką jest wiotka skóra na brzuchu, a także rozstępy i cellulit. Jak z nimi walczyć? Warto skorzystać z zabiegów w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym. O najlepsze zabiegi na brzuch, uda i pośladki zapytaliśmy ekspertkę Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl – kosmetologa Annę Adamowicz.


Wiele kobiet po ciąży ma jedno marzenie– odzyskać swój brzuch. Nie każda ma jednak czas na spędzanie wielu godzin na siłowni w asyście trenera personalnego, który pomoże odzyskać dawną sylwetkę. Nie każdy brzuch sam wraca po porodzie do stanu sprzed ciąży. Większość tego nie robi, a są kobiety, które nie potrafią zaakceptować nowej sytuacji.

- Dużą grupę kobiet, które szybko trafiają do gabinetu stanowią mamy, które nie akceptują swojej sylwetki po porodzie. Doskwiera im poczucie braku atrakcyjności, co w realny sposób obniża ich samoocenę. Czują się nieatrakcyjne, jako kobiety i nie są w stanie zaakceptować zmienionego ciała – mówi Anna Adamowicz, właścicielka Instytutu Adamowicz, która specjalizuje się w zabiegach pielęgnacyjnych po ciąży i porodzie.

To, jak czujemy się i wyglądamy po ciąży i porodzie, zależy nie tylko od genów, ale stylu życia, jaki prowadziłyśmy w ciąży. Jeśli unikałyśmy ćwiczeń fizycznych, nie trzymałyśmy diety zyskując sporo nadprogramowych kilogramów, a na dodatek nie zadbałyśmy o profilaktykę przeciwko rozstępom, zabiegi pielęgnacyjne po ciąży, staną się konieczne.

- Najczęściej zgłaszają się do nas kobiety z dwoma typami problemów. Jedne z pań borykają się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej i wiotką skórą na brzuchu. Inne po porodzie szybko odzyskują płaski brzuch, natomiast przychodzi im się zmierzyć z problemem cellulitu na udach i pośladkach – mówi Anna Adamowicz.

Jakie zabiegi zaleca się młodym mamom?

- To zależy od tego, z jakim problemem się zmagają. Zabiegi powinny być zawsze spersonalizowane – mówi Adamowicz.

Zabiegi na brzuch

- Jeśli problem dotyczy okolic brzucha to doskonałym rozwiązaniem jest kriolipoliza. Zabieg wymrażania tkanki tłuszczowej powoduje apoptozę, czyli naturalną śmierć komórki tłuszczowej. Wystarczą dwa zabiegi na dany obszar i usuwamy około 20 proc. tkanki tłuszczowej. To doskonałe rozwiązanie dla świeżo upieczonych mam, jak i tych, które od lat mimo ćwiczeń i diety nie mogą pozbyć się niechcianego brzuszka – mówi Adamowicz.

Skórę na brzuchu z natury charakteryzuje mała sprężystość. Wszystko przez progesteron, który już w okresie dojrzewania zmienia u młodych dziewczyn ułożenie włókien kolagenowych.

- Progesteron przygotowuje ciało do ciąży, sprawiając, że skóra może szybko się rozciągać. Niestety prostopadłe ułożenie włókien kolagenowych powoduje, iż trudniej naszemu ciału wrócić do dawnej sprężystości – mówi Adamowicz.

Zabiegi na rozstępy

Oprócz nadprogramowej tkanki tłuszczowej w ciąży w okolicy brzucha pojawiają się rozstępy. Wiele mam boi się, że nieestetyczne pręgi zostaną na zawsze. Nowoczesna medycyna estetyczna potrafi skutecznie jest zlikwidować, pod warunkiem że będziemy działać szybko.

- Z rozstępami, jak i wiotką skórą, doskonale radzi sobie zabieg z wykorzystaniem frakcyjnej fali radiowej połączonej z elektroporacją. Zabieg ten powoduje, że stary nieczynny kolagen jest rozkładany, a w tym miejscu budują się nowe włókna kolagenowe. Elektroporacja i mikronakłucia wprowadzają substancje odżywcze poprawiające kondycję skóry – mówi Anna Adamowicz. - Kiedy mamy do czynienia z pojedynczymi rozstępami spektakularny efekt przynosi plazma azotowa. To najnowsze osiągnięcie kosmetologii estetycznej znajdujące szerokie zastosowanie w blefaroplastyce niechirurgicznej powiek.

Zabiegi na cellulit

Większość kobiet po ciąży zmaga się także z cellulitem na udach i pośladkach, a niekiedy na brzuchu. W ciąży cellulit pojawia się nawet na ciele kobiet, które wcześniej nie miały z nim problemu. Dlaczego?

- Tu głównym sprawcą jest estrogen, który zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i sprzyja postawaniu obrzęków. Komórki tłuszczowe rozrastają się w sposób nierównomierny, dlatego na skórze pojawia się cellulit – tłumaczy Anna Adamowicz i przekonuje, że można z nim skutecznie walczyć. - Od ponad 14 lat prowadzę badania nad skutecznością różnych technologii w zwalczaniu cellulitu i wiem, że najlepsze efekty przynosi terapia łączona.

W pierwszym etapie zalecane są masaże próżniowe, które usprawniają drenaż limfatyczny i usuwają zbędne metabolity z tkanek. Efekt? Zmniejszenie obrzęków z likwidacja cellulitu.

- W drugim etapie należy wprowadzić zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych i ultradźwięków. Jak to działa? Fala ultradźwiękowa wprowadza w mikrodrgania komórki tłuszczowe. Dochodzi do rozerwania błony adipocytów. Tłuszcz w postaci wolnych kwasów tłuszczowych, wydobywa się na zewnątrz i jest metabolizowany przez nasz organizm. Fala radiowa natomiast pobudza syntezę nowych włókien kolagenowych, sprawiając że skóra odzyskuje młodzieńczą jędrność – tłumaczy Adamowicz.

Zabiegi dla mam karmiących

Większość kobiet po porodzie decyduje się na naturalne karmienie noworodka. Jedne mamy karmią przez sześć miesięcy, inne dłużej. W tym okresie część zabiegów kosmetycznych jest zakazana, ponieważ niebezpieczne substancje mogłyby przedostać się do układu pokarmowego noworodka wraz z mlekiem matki. Jeśli karmimy piersią, powinnyśmy poinformować o tym kosmetologa.

To nie oznacza, że mama karmiące nie może skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych. Wręcz przeciwnie.

- Wszystkie opisane wyżej terapie mają na celu poprawę wyglądu ciała i są bezpieczne również dla mam karmiących piersią – mówi Adamowicz. - Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zabiegów na twarz. W okresie karmienia piersią, kiedy hormony ulegają znacznym wahaniom powinniśmy zrezygnować z zabiegów laserowych. Mam tu na myśli zabiegi usuwające głębokie przebarwienia (ostuda) i poszerzone naczynka krwionośne. Możemy się nimi zająć dopiero po okresie laktacji.

Zabiegi na twarz

Co zrobić jeśli na skórze twarzy po ciąży pozostały widoczne przebarwienia, a kobieta karmi piersią.

- W przypadku powierzchownych przebarwień, zanieczyszczeń skóry czy zmian trądzikowych, możemy wykonać zabiegi mikrodermabrazji korundowej. Złuszczamy warstwę rogową naskórka przez co przyspieszamy podziały komórkowe i procesy regeneracyjne skóry – mówi Adamowicz. - Doskonałym rozwiązaniem dla skór zmęczonych i szarych jest też zabieg oxyterapii, który głęboko dotlenia skórę i wprowadza w głąb składniki odżywcze, sprawiając, że cera odzyskuje młodzieńczy blask.

Baby blues,
a depresja poporodowa

Seks po porodzie
Kiedy zacząć?

Powrót do formy
po porodzie

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.