Rodzić razem czy osobno?
Poród rodzinny

Wsparcie partnera lub osoby bliskiej może być nieoceniona przy porodzie. Nie wolno jednak wymuszać takiej decyzji. – Poród rodzinny musi być zaakceptowany przez obie strony. Wtedy będzie wspaniałym przeżyciem – mówi Elżbieta Jochman, ekspert Internetowej Szkoły Rodzenia Medme.pl.


Jeszcze w latach 80-tych, kiedy rodziło się pokolenie dzisiejszych 30-latków, ojcowie nie mieli wstępu nie tylko na blok porodowy, ale także na oddział położniczy. Dziś jest zupełnie inaczej. Mogą nie tylko towarzyszyć partnerce w oczekiwaniu na poród, ale także w samym porodzie. Obecnie na poród rodzinny decyduje się nawet połowa par, które spodziewają się dziecka.

Panowie mają na porodówce do odegrania coraz ważniejszą rolę. Nie tylko wspierają psychicznie partnerki, ale mogą pomóc w przyjmowaniu pozycji porodowych, wykonać masaż okolic krzyżowych, który pomoże uśmierzyć ból spowodowany skurczami porodowymi.

- Rola osoby towarzyszącej przy porodzie jest nieoceniona. Przede wszystkim chodzi o wsparcie dla kobiety ciężarnej – mówi Jochman. – Choć nie da się przenieść bólu związanego ze skurczami porodowymi na drugą osobę, z pewnością może ona pomóc w przyjęciu wygodnej pozycji porodowej.

Rodzić razem czy osobno?

Moda na porody rodzinne, jaka nastała kilka lat temu, czasem przeradza się w presję społeczną. Zdaniem wielu kobiet kochający mężczyzna powinien uczestniczyć w porodzie. To nie jest obowiązek. Pamiętajmy, że każda para powinna postąpić zgodnie ze swoimi przekonaniami. Moda, czy presja społeczna nie są dobrymi argumentami, które mogą przekonać do tego przyszłych rodziców. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta sami muszą być przekonani co do tego, że chcą rodzić razem.

Położna Elżbieta Jochman zachęca jednak do podjęcia w domu takiego tematu i zastanowienia się nad porodem rodzinnym. Odpowiedź nie musi przyjść od razu.

- Na przemyślenie decyzji o porodzie rodzinnym mamy dziewięć miesięcy. Kiedy dziecko dojrzewa w brzuchu mamy czas, żeby się do tego mentalnie przygotować i osiągnąć sukces, w postaci pełnej akceptacji decyzji, że chcemy rodzić razem. Jeśli jednak ze względu na przekonania kobiety czy mężczyzny nie zdecydujemy się na poród rodzinny, to też nie powinno się robić z tego żadnego problemu – mówi Elżbieta Jochman. - Poród rodzinny może być cudownym doświadczenie tylko dla par, które są co do tego w 100 proc. przekonane.

Przyjście na świat dziecka, to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdej pary. Przeżywanie go razem nie tylko cementuje związek, ale sprawia, że partnerzy stają się sobie jeszcze bliżsi. Mężczyzna widząc trud porodu, przeżywa razem z nią ból, trud i zmęczenie. Na końcu wspólnie przeżywają radość.

Gdy mężczyzna nie chce rodzić…

Na poród rodzinny decyduje się coraz więcej par. Inicjatywa często wychodzi od samych mężczyzn, którzy chcą być częścią tego ważnego wydarzenia. A co jeśli mężczyzna nie jest chętny, a kobieta potrzebuje wsparcia na bloku porodowym? Może poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół.

- Warto rozważyć poród z osobą bliską. Może być to mąż, partner, albo mama lub siostra. W zależności od sytuacji i tego, kto będzie się decydował, żeby z nami razem rodzić, zawsze powinna być to świadoma decyzja obu stron. Kobieta nie może wymuszać takiej deklaracji – mówi Elżbieta Jochman.

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.