Wyprawka do szpitala
dla mamy i dziecka

Torba do szpitala do porodu jest bardziej wypakowana niż na wakacje. Ważne, żeby nie zostawiać tego na ostatnia chwilę. Torba do szpitala powinna być spakowana minimum 3-4 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem. Co do niej spakować?


Pakowanie torby do szpitala jest dla przyszłej mamy sporym wyzwaniem. Nie tylko musi spakować ubrania i akcesoria, które mogą przydać jej się przed i po porodzie, ale także przygotować się na przyjścia na świat dziecka. Co powinno znaleźć się w torbie z wyprawką do szpitala? Lista zależy często od zwyczajów danej placówki. W niektórych szpitalach dzieci po urodzeniu ubierane są w szpitalne ciuszki i becik. W innych ubranka powinni dostarczyć rodzice. Podobnie z kosmetykami. Niektóre placówki zapewniają pieluszki i chusteczki dla dzieci oraz podpaski i wkłady na łózko dla mam. W innych wymaga się od kobiet przyniesienia swoich. Jeśli nie znamy zwyczajów w danej placówce, warto spakować do torby najpotrzebniejsze rzeczy, które ułatwią pobyt na oddziale mamie i dziecku. Co spakować do torby?

Wyprawka do szpitala dla mamy - dokumenty do porodu i wyniki badań:

- dowód osobisty

- książeczka ubezpieczeniowa (podstemplowana, aktualna)

- karta przebiegu ciąży

- skierowanie do szpitala (nie jest konieczne, ale lepiej mieć je na wszelki wypadek)

Niezbędne wyniki badań:

- grupa krwi i czynnik Rh

- przy Rh(-) także wyniki badań na obecność przeciwciał anty RH

- HBS - badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki wszczepiennej wzw B (zrobione po 32 tygodniu ciąży)

- WR - robione dwukrotnie - na początku i pod koniec ciąży

- ostatnie USG

- ostatnia morfologia i badanie moczu

Wyprawka do szpitala dla mamy: ubrania, obuwie itd.:

- dwie nocne koszule z bawełny – w tym jedna krótka (do porodu); powinny być rozpinane z przodu jak najgłębiej, co ułatwia karmienie piersią

- szlafrok

- kapcie lub klapki

- ciepłe skarpetki

- kilka par majtek – mogą być specjalne, jednorazowe albo zwykłe bawełniane (większe, żeby nie uciskały)

- jednorazowe pieluchy w kształcie podpasek

- jednorazowa maszynka do golenia (jeśli w szpitalu przeprowadza się zabiegi przygotowawcze)

- przybory toaletowe, mały ręcznik

- chusteczki higieniczne

- gąbka kosmetyczna (do zwilżania i przemywania twarzy)

- woda w aerozolu do spryskiwania twarzy

- bawełniana chusteczka lub pielucha (do okładów i ocierania potu)

- 1–2 biustonosze do karmienia

- nadmuchiwane kółko pływackie (do siadania w czasie gojenia się krocza)

- poduszeczka pod główkę dziecka w czasie karmienia

- ręczny odciągacz pokarmu

- rozpinana bluza lub sweter

Wyprawka do szpitala dla mamy: środki higieny i kosmetyki

- duże, chłonne podpaski

- wkładki laktacyjne

- płyn do higieny intymnej

- środek przyspieszający gojenie się krocza

- ręczniki bawełniane – kąpielowy i mniejszy

- żel pod prysznic

- szampon

- pasta i szczoteczka do zębów

- dezodorant

- kremy: do twarzy, rąk i podrażnionych brodawek

- sztyft do warg

- przybory do włosów: szczotka, spinki, gumki itp.

Wyprawka do szpitala: rzeczy dla dziecka

- 15-20 pieluszek tetrowych (lub część tetrowych, a część jednorazowych w najmniejszym rozmiarze)

- 3 koszulki bawełniane

- 2 cienkie bawełniane czapeczki

- 1 czapeczka cieplejsza

- 3 pajacyki (najlepiej rozpinane w kroku)

- skarpetki

- ręcznik kąpielowy z kapturkiem

- kocyk

- ubranko na wyjście ze szpitala

- mydełko dla niemowląt (nieperfumowane)

- delikatny krem do pielęgnacji pupy

- jałowe gaziki

Krew pępowinowa
Czy warto ją zbankować?

Wyprawka do domu
Jak skompletować?

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.