ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

15 tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko? Czy można już rozpoznać płeć?

15 tydzień ciąży to moment, w którym dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru częściowo ustępują. Dziecko jest wciąż malutkie, ale intensywnie się rozwija i szybko rośnie. Na jakie objawy warto nastawić się w 15 tygodniu i czy należy wykonać wówczas jakieś badania?
Kobieta w 15 tygodniu ciąży trzyma zdjęcie z USG na brzuchu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • 15 tydzień ciąży to czwarty miesiąc i zarazem początek drugiego trymestru. Gdy się kończy, do porodu pozostaje jeszcze 25 tygodni.
  • Dziecko podczas 15 tygodnia ciąży jest wielkości jabłka lub pomarańczy. Mierzy około 10 centymetrów i waży około 70 gramów.
  • Kości malucha są już wówczas niemal w pełni zmineralizowane, a mięśnie szybko się rozwijają.
Spis treści

Reklama

15 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Ciąża o prawidłowym przebiegu trwa 40 tygodni, podzielonych na trzy trymestry. Każdy z nich charakteryzuje się innymi dolegliwościami, innym wyglądem brzucha, ale przede wszystkim - innymi procesami rozwojowymi maluszka.

Pierwszy trymestr ciąży to tygodnie od 1 do 13, drugi - od 14 do 26 (lub 27, w zależności od kalkulatora), trzeci natomiast - od 28 do 40 tygodnia kończącego się porodem. Należy pamiętać, że tygodnie liczone są zgodnie z regułą Naegelego, w której za początek ciąży przyjmuje się nie moment zapłodnienia, ale pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

A zatem - 15 tydzień ciąży - który to miesiąc i który trymestr? Otóż jest to pierwsza połowa 4 miesiąca, a także początek drugiego trymestru. Kiedy poród? Kobiety będące w 15 tygodniu ciąży na przyjście dziecka na świat muszą jeszcze dość długo czekać. Nie jest to nawet półmetek, a do porodu (występującego o czasie) pozostało 25 tygodni. Na szczęście - jest to czas względnego odpoczynku - dziecko jest nadal malutkie, a dolegliwości pojawiające się w pierwszym trymestrze ustępują częściowo lub całkowicie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z przygotowanego przez nas kalkulatora ciąży.

Reklama

Jak wygląda brzuch i ciało kobiety w 15 tygodniu ciąży?

Wiele kobiet ciężarnych z niecierpliwością wyczekuje, aż ich brzuch zacznie być w widoczny sposób zaokrąglony. 15 tydzień ciąży to właśnie ten moment, kiedy na zaobserwowanie pierwszych krągłości jest spora szansa.

Oczywiście nie u wszystkich pacjentek wielkość brzucha na danym etapie jest taka sama i tak samo wyraźna. U kobiet korpulentnych o figurze typu „jabłko” ciąża może być zauważalna nawet kilka tygodni później, niż u kobiet bardzo szczupłych, u których rosnąca macica szybciej się uwypukla.

Inaczej brzuch wygląda w 15 tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej, a inaczej - bliźniaczej (czy to jedno- czy dwujajowej), ponieważ w ciążach mnogich każde z dzieci rośnie w podobnym tempie, jak maluch będący w macicy sam.

Od 15 tygodnia ciąży często waga matki zaczyna rosnąć, nawet jeśli wcześniej pozostawała niezmieniona. Niektóre przyszłe mamy przed 15 tygodniem pytają na forach internetowych inne kobiety ciężarne „ile przytyłyście?”, niepokojąc się, że ich masa od początku ciąży w ogóle nie wzrosła. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ do tego momentu wiele kobiet nie przybiera na wadze.

Gdzie znajduje się dziecko w 15 tygodniu ciąży? Na jakiej jest wysokości? Maluch znajduje się jeszcze w samym dole brzucha, a jego ułożenie nadal jest dowolne.

Reklama

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży? Wielkość i waga

Choć oczywiście wymiary dziecka w 15 tygodniu ciąży jeszcze znacznie różnią się od jego wielkości urodzeniowej, proporcje ciała są już coraz bardziej zbliżone do proporcji ciała noworodka. Ile cm ma dziecko podczas 15 tygodnia?

Jego długość wynosi od około 9,5 do 10,5 cm, choć warto pamiętać, że na tym etapie określa się ją od główki do pupy malucha. Waga dziecka na tym etapie oscyluje natomiast na poziomie 60-80 gramów.

Maluszka wielkościowo porównuje się do dużej pomarańczy lub dorodnego jabłka. Jak wygląda dziecko podczas 15 tygodnia ciąży? Skóra nadal jest półprzezroczysta, co sprawia, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne płodu. Na jej powierzchni pojawia się miękkie owłosienie o postaci delikatnego meszku. Gruczoły łojowe wytwarzają maź płodową, którą pokryte jest ciało dziecka. Pełni ona funkcję ochronną.

Źródło: Oparcowanie własne

Reklama

Co się dzieje w 15 tygodniu ciąży? Rozwój dziecka

15 tydzień ciąży to moment, w którym bardzo szczupłe kobiety mogą zacząć odczuwać ruchy dziecka (szczególnie z drugiej lub kolejnej ciąży, kiedy wiedzą już, na jakie doznania zwrócić uwagę). Czy czuć je wyraźnie? Zdecydowanie nie - objawiają się one jako delikatne łaskotanie lub „przelewanie” w brzuchu.

Na pierwsze wyraźne ruchy trzeba trochę poczekać. Co jeszcze dzieje się z maluszkiem podczas 15 tygodnia ciąży? Na tym etapie większość narządów wewnętrznych dziecka (w tym np. gruczoły dokrewne) pełni już swoje funkcje docelowe. Tarczyca wydziela tyroksynę, trzustka - insulinę itd. Niemal wszystkie kości są już odpowiednio zmineralizowane, a mięśnie rozwijają się w szybkim tempie.

Serce jest w pełni wykształcone, ale oczywiście nadal rośnie. Narządy płciowe ulegają coraz większemu zróżnicowaniu, dzięki czemu dokładniej określić można płeć dziecka. Maluch zaczyna rozpoznawać nastroje matki i dostosowywać się do nich. Słyszy ton głosu i bicie serca, a także rozmaite dźwięki ze świata zewnętrznego. Dziecko charakteryzuje wówczas wysoka aktywność - intensywnie się ono porusza, a także ćwiczy podstawowe odruchy, takie jak przełykanie czy ssanie. Dłonie potrafi dość mocno zacisnąć w pięści.

Reklama

USG 3D w 15 tygodniu ciąży. Jakie inne badania wykonać?

Badania prenatalne, takie jak USG genetyczne, wykonuje się przed końcem pierwszego trymestru. 15 tydzień ciąży to zatem moment, w którym ich wyniki są już znane. Jeśli pozostawiają one jakiekolwiek wątpliwości, warto wówczas pogłębić diagnostykę i wykonać tzw. test potrójny celem wykluczenia lub potwierdzenia nieprawidłowości.

Jest to test laboratoryjny wykonywany na próbce krwi pobranej z żyły kobiety ciężarnej, pozwalający ocenić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Jakie USG można zrobić podczas 15 tygodnia ciąży? Jest to dobry moment na wykonanie USG 3D, ponieważ części ciała maluszka są już wykształcone. Czy widać na nim płeć? Jeśli dziecko jest odpowiednio ułożone, z dużym prawdopodobieństwem określić można, czy jest to dziewczynka, czy chłopiec.

Płeć dziecka określona na podstawie zdjęć USG częściej sprawdza się w przypadku chłopców. Dziewczynki „okazują się” niekiedy chłopcami, których genitalia podczas badania uległy ukryciu czy podwinięciu.

Co z innymi badaniami? W 15 tygodniu zwykle nie robi się badań z krwi ani badań moczu, jeśli jednak lekarz z jakiegoś powodu skieruje na nie pacjentkę, powinna je ona wykonać bezzwłocznie.

Reklama

Objawy i dolegliwości w 15 tygodniu ciąży

15 tydzień ciąży to czas, kiedy ryzyko poronienia znacznie spada w stosunku do pierwszych tygodni od zapłodnienia. Nigdy jednak nie można stracić czujności, a niepokojące objawy, takie jak ból brzucha lub podbrzusza czy twardy brzuch, należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Jakie dolegliwości są charakterystyczne dla tego okresu ciąży i nie powinny wywoływać niepokoju? W 15 tygodniu zmieniają się piersi, które rozpoczynają przygotowanie do karmienia noworodka. Stają się one powiększone, nabrzmiałe, a brodawki sutkowe mogą pociemnień i stwardnieć.

Rozpoczyna się także przybieranie na wadze, a niekiedy mogą nadal utrzymywać się objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak rozwolnienie.

Co jeść, by zniwelować dolegliwości? Codzienna dieta ciężarnych powinna być dobrze zbilansowana, a jednocześnie oparta o lekkostrawne produkty, nieobciążające dodatkowo żołądka i jelit.

Zmiany hormonalne mogą wywoływać bóle głowy, które warto zwalczać domowymi sposobami. 15 tydzień ciąży to ogólnie czas dobrego nastroju przyszłej mamy. Hormony przyczyniają się do poprawy humoru i optymistycznego nastawienia.

Czytaj również

Bibliografia

  • Grzegorz H. Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1: Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
  • Goncé A: Dichorionic pregnancies. Medicina Fetal, Barcelona 2013.
  • Ciąża u człowieka – przebieg i higiena, źródło: Zintegrowana Platforma Edukacyjna.
  • M. Kufelnicka-Babout, Ciąża o przebiegu prawidłowym i opieka przedporodowa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi https://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Ci%C4%85%C5%BCa-o-przebiegu-prawid%C5%82owym-i-opieka-przedporodowa.pdf [19.12.2023].
  • K. Rytlewski, Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety ciężarnej i ich znaczenie w praktyce lekarza ogólnego, w: Przegląd Lekarski 2008 /65/4 https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/273830/rytlewski_zmiany_fizjologiczne_w_organizmie_kobiety_ciezarnej_2008.pdf?sequence=1&isAllowed=y [19.12.2023].
  • Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, mp.pl https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu [data dostępu: 16.02.2024].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!