ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

26 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga

Zgodnie z kalendarzem ciąży 26 tydzień stanowi koniec szóstego miesiąca ciąży oraz schyłek drugiego trymestru ciąży. W tym czasie intensywnie rozwijają się płuca płodu, wzmacniają się jego kości, zdobywa on także kolejne zdolności motoryczne i jest coraz dojrzalszy psychicznie. Waga dziecka w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży wynosi niecały kilogram.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

26 tydzień ciąży, zatem który to miesiąc, a który trymestr ciąży? 26 tydzień ciąży przypada na szósty miesiąc i drugi trymestr ciąży. A ściślej – kończy się zarówno szósty miesiąc jak i środkowy trymestr ciąży.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Kobieta będąca w 26 tygodniu może już odczuwać zmęczenie dźwiganiem coraz większego brzucha. Beztroskie kopniaczki płodu przybierają na sile i potrafią już nieźle dać w kość (czasami dosłownie – np. kiedy coraz mocniejsza nóżka wyceluje w żebro mamy).

W 26 tygodniu ciąży płód potrzebuje dużo wapnia, by jego kości twardniały. Ów pierwiastek czerpie głównie z organizmu ciężarnej, zatem ważne jest, by w tym czasie przyjmować w posiłkach jak najwięcej tego składnika.

Koniec drugiego trymestru ciąży wiąże się także z problemami skórnymi u przyszłej mamy. Coraz bardziej napięta skóra brzucha swędzi, ciemnieje, często pojawiają się na niej rozstępy. Podobnie może wyglądać sytuacja z piersiami, udami czy bokami ciała. Warto zastosować odpowiednie dla danego typu cery preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Kolejnym typowym dla szóstego miesiąca zjawiskiem jest wyciek tzw. siary z brodawek, czyli żółtawej wydzieliny, sugerującej intensywną produkcję mleka przez gruczoły mlekowe. To typowe zjawisko i nie należy się nim przejmować. Piersi ćwiczą w ten sposób podawanie mleka dziecku, kiedy będzie go potrzebowało po urodzeniu.

Reklama

26 tydzień ciąży – waga dziecka oraz ciężarnej

Waga płodu ważonego w 26 tygodniu ciąży wynosi około 900 g i dzielnie zbliża się do przekroczenia 1 kg. Wzrost dziecka mierzony z wyprostowanymi nóżkami dochodzi do około 33 cm.

Maluch pięknie przybiera na wadze pałaszując potrawy, których smaki świetnie rozpoznaje. Na tym etapie bowiem dziecko ma rozwinięty zmysł smaku na tyle, by wyodrębnić smak kwaśny, słony, słodki, czy ostry. Im bardziej urozmaicona będzie dieta ciężarnej, tym łatwiej dziecku będzie się aklimatyzować z nowymi daniami w diecie karmiącej już po urodzeniu.

Dziecko często na tym etapie obraca się główką do dołu, żeby być już odpowiednio naszykowanym do porodu. Jeszcze jest sporo czasu do jego wystąpienia, ale im większe będzie dziecko, tym trudniej mu będzie przyjąć odpowiednią pozycję.

Waga ciężarnej w 26 tygodniu ciąży wzrosła najprawdopodobniej od początku ciąży o około 5-8 kg. Jednak to indywidualna kwestia, tak jak każda kobieca sylwetka jest inna, tak inne są ciąże oraz sposób i szybkość spalania kalorii u każdej przyszłej mamy. Z pewnością nadwyżką kilogramów lepiej martwić się po porodzie niż przed nim. Oczywiście o ile lekarz prowadzący ciążę nie zaleci ciężarnej restrykcyjnego podejścia do jedzenia ze względów zdrowotnych.

Reklama

26 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 26 tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak mały człowieczek. Rozwój psycho-motoryczny płodu staje się coraz doskonalszy. Dziecko potrafi otwierać oczy, a także „oddycha” wciągając noskiem wody płodowe i wydychając je ustami lub także przez nos. Ze względu na zdobyty właśnie dar widzenia drażnią go jasne, ostre emisje światła skierowane na brzuch. Dlatego przyszła mama powinna unikać ekspozycji na słońce i chronić brzuch jakimś okryciem przed np. mocną lampą.

Ruchy płodu są zgrabne, zamierzone i wyważone. Maluch potrafi już zrobić z ciałem bardzo wiele i chętnie z tej gimnastyki korzysta: przeciąga się, wierzga, rozpycha łokciami, ziewa i chwyta pępowinę. Już teraz maleństwo trenuje odruch ssania wkładając sobie kciuk, a nawet palec stopy do buzi.

To dobry czas na zabawę z dzieckiem – niektóre płody są gotowe na taką interakcję i chętnie „odpowiedzą” kiedy ktoś delikatnie zapuka do ich domku. Można spróbować popukać palcem brzuch w jakimś miejscu, być może dziecko nie będzie spało i odpowie kopniaczkiem.

Pod koniec szóstego miesiąca ciąży w płucach dziecka wytwarza się surfakant, który zapewni prawidłowe funkcje oddechowe po porodzie.

Reklama

26 tydzień ciąży – na co uważać?

W 26 tygodniu ciąży należy uważać na anemię, często objawiającą się w tym czasie. Anemia w ciąży może być spowodowana intensywnym przygotowywaniem się ustroju do porodu, podczas którego ciężarna straci trochę krwi podczas porodu. Objętość krwi zwiększa się, a produkcja krwinek czerwonych się wzmaga.

Niedokrwistość w ciąży powinno się leczyć suplementacją preparatów żelazowych przeznaczonych dla ciężarnych oraz wspomagać dietą obfitą w żelazo. Nie należy ignorować takiego stanu, gdyż może on spowolnić proces gojenia tak potrzebny po porodzie.

Inną dolegliwością, która może się pojawić w końcówce drugiego trymestru ciąży są czerwonawe, twarde i bolesne grudki na piersiach, które stanowią symptom zaczopowania się przewodów mlecznych. Aby je udrożnić należy wykonywać masaż piersi oraz przykładać ciepłe okłady.

Reklama

26 tydzień ciąży – skurcze

Skurcze w 26 tygodniu ciąży nie są niczym ponad normę, pod warunkiem, że są nieregularne i bezbolesne. To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa powodujące, że macica co jakiś czas napina się i twardnieje żeby za chwilę się rozkurczyć i wrócić do normy.

Ciężarna nie powinna się nimi martwić, ponieważ jej mądry organizm w ten sposób szykuje się do porodu. Jeśli jednak skurcze przybiorą na sile – i okażą się bolesne – oraz na częstotliwości kierując się w stronę regularności, kobieta jak najszybciej powinna powiadomić o tym lekarza prowadzącego ciążę.

Poród w 26 tygodniu ciąży jest już możliwy, będzie to wówczas poród przedwczesny.

Osiągnięcia współczesnej medycyny oraz wiedza lekarska pozwalają na coraz więcej szczęśliwych zakończeń takich przyspieszonych porodów. Jednak im dłużej dziecko rośnie w łonie matki, tym ma większe szanse na zdrowe i szczęśliwe dzieciństwo

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, skurcze, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!