Actistav

Spis treści

Actistav - Skład

1 tabl. musująca zawiera 1500 mg chlorowodorku glukozaminy; preparat zawiera sorbitol.

Actistav - Działanie

Glukozamina stanowi substrat do syntezy proteoglikanów wchodzących w skład substancji podstawowej chrząstki stawowej. Dostarczanie z zewnątrz glukozaminy pobudza biosyntezę proteoglikanów, która jest zaburzona w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Glukozamina jest wykorzystywana do biosyntezy kwasu hialuronowego w płynie stawowym, a także do biosyntezy kwasu chondroitynosiarkowego, który jest składnikiem płynu maziówkowego i pełni w stawach funkcję nawilżającą i odżywiającą chrząstkę stawową. Ponadto glukozamina hamuje działanie enzymów niszczących chrząstkę: kolagenazy i fosfolipazy A<sub>2</sub>, a także innych substancji uszkadzających tkanki. Po podaniu doustnym lek szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Ulega efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę (około 70% dawki), w wyniku czego biodostępność wynosi 25%. Glukozamina jest wydalana przez płuca w postaci CO<sub>2</sub> (ok. 60% dawki) oraz z moczem w postaci niezmienionej (30-40% dawki).

Reklama

Actistav - Wskazania

Leczenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Actistav - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na glukozaminę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Actistav - Ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek oraz u osób z nadwrażliwością na glukozaminę w wywiadzie.

Actistav - Ciąża

Nie stosować w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży oraz w czasie karmienia piersią stosować tylko w razie niezbędnej konieczności.

Actistav - Efekty uboczne

Glukozamina jest dobrze tolerowana. U niewielkiej liczby osób obserwowano: ból w nadbrzuszu, wzdęcia, zaparcia lub biegunki, świąd, rumień, duszność.

Actistav - Interakcje

Nie są znane interakcje glukozaminy z innymi lekami. Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego stosowania leków z grupy NLPZ, fizjoterapii, kinezyterapii.

Actistav - Dawkowanie

Doustnie. 1 tabl. musującą raz na dobę przez 6 tyg. lub dłużej. Tabl. musującą rozpuścić w 50-100 ml wody; można przyjmować z posiłkiem. Cykl leczenia można powtarzać co 2 mies.

Actistav - Uwagi

Pharmindex