Znajdź lek

Actistav

Działanie

Glukozamina stanowi substrat do syntezy proteoglikanów wchodzących w skład substancji podstawowej chrząstki stawowej. Dostarczanie z zewnątrz glukozaminy pobudza biosyntezę proteoglikanów, która jest zaburzona w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Glukozamina jest wykorzystywana do biosyntezy kwasu hialuronowego w płynie stawowym, a także do biosyntezy kwasu chondroitynosiarkowego, który jest składnikiem płynu maziówkowego i pełni w stawach funkcję nawilżającą i odżywiającą chrząstkę stawową. Ponadto glukozamina hamuje działanie enzymów niszczących chrząstkę: kolagenazy i fosfolipazy A2, a także innych substancji uszkadzających tkanki. Po podaniu doustnym lek szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Ulega efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę (około 70% dawki), w wyniku czego biodostępność wynosi 25%. Glukozamina jest wydalana przez płuca w postaci CO2 (ok. 60% dawki) oraz z moczem w postaci niezmienionej (30-40% dawki).

Wskazania

Leczenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na glukozaminę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek oraz u osób z nadwrażliwością na glukozaminę w wywiadzie.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży oraz w czasie karmienia piersią stosować tylko w razie niezbędnej konieczności.

Działania niepożądane

Glukozamina jest dobrze tolerowana. U niewielkiej liczby osób obserwowano: ból w nadbrzuszu, wzdęcia, zaparcia lub biegunki, świąd, rumień, duszność.

Interakcje

Nie są znane interakcje glukozaminy z innymi lekami. Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego stosowania leków z grupy NLPZ, fizjoterapii, kinezyterapii.

Dawkowanie

Doustnie. 1 tabl. musującą raz na dobę przez 6 tyg. lub dłużej. Tabl. musującą rozpuścić w 50-100 ml wody; można przyjmować z posiłkiem. Cykl leczenia można powtarzać co 2 mies.

Uwagi

Pharmindex