Additiva Ferrum

Reklama

Działanie

Preparat o skojarzonym działaniu krwiotwórczym soli żelaza, kwasu askorbowego, kwasu foliowego i witaminy B12. Żelazo odgrywa istotną rolę w przenoszeniu tlenu i procesach oddychania tkankowego. Pobudza krwiotwórczą czynność szpiku, zwiększa stężenie hemoglobiny i liczbę krwinek czerwonych. Wchodzi w skład hemoglobiny, mioglobiny, cytochromów (głównie cytochromu C), katalazy, transferyny (białko transportowe żelaza) oraz ferrytyny i hemosyderyny (żelazo zapasowe). Kwas askorbowy ułatwia przyswajanie żelaza przez organizm, kwas foliowy wraz z witaminą B12 wpływają m.in. na syntezę puryn i pirymidyn oraz procesy krwiotwórcze.

Wskazania

Niedokrwistości z niedoboru żelaza (po zabiegach operacyjnych, w przewlekłych krwawieniach, obfitych miesiączkach, w ciąży i okresie laktacji).

Przeciwwskazania

Zaburzenia gospodarki żelazem. Fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu).

Interakcje

Związki żelaza hamują wchłanianie tetracyklin i fluorochinolonów. Leki zobojętniające sok żołądkowy (związki glinu i magnezu), fosforany, cholestyramina zmniejszają wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego (preparat należy przyjmować po upływie około 3 h od podania powyższych leków).

Dawkowanie

Doustnie 1 tabl. dziennie po uprzednim rozpuszczeniu w szklance wody.

Reklama

Uwagi

Pharmindex