Znajdź lek

Advantan

Spis treści

Działanie

Glikokortykosteroid o silnym działaniu. Po zastosowaniu miejscowym łagodzi zapalne i alergiczne reakcje skóry oraz reakcje związane z hiperproliferacją, powodując ustąpienie objawów przedmiotowych (rumień, obrzęk, wysięk) oraz objawów podmiotowych (świąd, pieczenie, ból). Aceponian metyloprednizolonu jest przyswajany z bazy preparatu. Stężenie w zrogowaciałej warstwie naskórka oraz skórze właściwej zmniejsza się od warstw zewnętrznych do wewnętrznych. Jest hydrolizowany w naskórku i skórze do metabolitu głównego, 17-propionianu 6α-metyloprednizolonu, który silniej niż podstawowy lek łączy się z receptorem kortykosteroidowym, co stanowi wskaźnik bioaktywacji w skórze. Stopień i zakres przezskórnego wchłaniania miejscowego kortykoidu zależy od szeregu czynników: struktury chemicznej substancji, składu nośnika, stężenia substancji w nośniku, warunków ekspozycji (leczony obszar, czas ekspozycji, ekspozycja otwarta lub okluzyjna) oraz stanu skóry (rodzaj i nasilenie choroby skórnej, część ciała itp.). Po przeniknięciu do krążenia ogólnego, pierwotny produkt hydrolizy jest następnie szybko inaktywowany w wyniku sprzęgania z kwasem glukuronowym. Metabolity wydalane są głównie przez nerki. T0,5 we krwi około 16 h.

Wskazania

Wyprysk (atopowe zapalenie skóry, neurodermit), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zakażenia skóry wywołane przez bakterie (np. zmiany kiłowe, gruźlicze) lub zakażenia grzybicze. Zmiany związane z chorobami wirusowymi (np. ospa wietrzna, półpasiec). Trądzik różowaty. Trądzik. Okołowargowe zapalenie skóry. Owrzodzenia. Miejscowe odczyny po szczepieniu. Zanikowe choroby skóry (atrofia). Dzieci poniżej 2 lat.