Znajdź lek

Alpicort EAlpicort E to preparat przeznaczony dla osób z różnymi rodzajami łysienia, a zwłaszcza z postacią androgenozależną. Należy go stosować zewnętrznie. Do głównych przeciwwskazań zalicza się uczulenie na substancje czynne, a także takie dolegliwości, jak: kiła, ospa wietrzna, gruźlica oraz trądzik różowaty.

 

 

Spis treści

Działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego. Stanowi połączenie estrogenu, syntetycznego glikokortykosteroidu i kwasu salicylowego. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o słabym działaniu miejscowym. Benzoesan estradiolu hamuje enzym 5-areduktazę, odpowiedzialny za syntezę biologicznie czynnego dihydrotestosteronu oraz łączy się z receptorami androgenowymi w mieszku włosowym. Kwas salicylowy zwiększa wchłanianie innych substancji czynnych przez skórę, działa keratoplastycznie i antymikrobiotycznie. Benzoesan estradiolu zawarty w preparacie nie powodował podwyższenia stężenia estrogenu we krwi. Prednizolon i kwas salicylowy są metabolizowane w wątrobie i wydalane głównie przez nerki. T0,5 prednizolonu wynosi 12-36 h, kwasu salicylowego 2-4 h.

Wskazania

Różne postaci łysienia, zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na prednizolon, benzoesan estradiolu, kwas salicylowy, glikol propylenowy lub pozostałe składniki preparatu. Występowanie lub podejrzenie nowotworów estrogenozależnych. Krwawienia z narządów rodnych o nieznanej etiologii. Ospa wietrzna, gruźlica, kiła, reakcje zapalne na szczepienia. Grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry. Zapalenie skóry wokół ust. Trądzik różowaty. Choroby skóry głowy z wydzieliną lub o ostrym przebiegu. Nie stosować w okolicach błon śluzowych, w jamie ustnej, do lub w okolicy oczu, w okolicy genitaliów oraz wewnętrznie. Niemowlęta, dzieci i młodzież do 18 lat.