Znajdź lek

Alumag

Spis treści

Działanie

Lek złożony zawierający tlenek glinu i wodorotlenek magnezu o działaniu zobojętniającym (wzrost pH powyżej 3). Skutkiem działania preparatu jest zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego poprzez zobojętnianie kwasu solnego. Tworzenie soli przez wodorotlenek glinu i magnezu w reakcji z żołądkowym kwasem solnym zwiększa pH soku żołądkowego i zmniejsza uszkadzające działanie kwasu solnego na błonę śluzową żołądka. Lek zwiększając pH soku żołądkowego zmniejsza również aktywność pepsyny. Ponadto zawarty w leku glin może wiązać pepsynę i kwasy żółciowe, co ma korzystny wpływ w leczeniu choroby wrzodowej. Lek wykazuje działanie miejscowe zależne od czasu jego przebywania w żołądku. Wodorotlenek magnezu może działać przeczyszczająco na skutek powstania w jelicie trudno rozpuszczalnych soli (np. siarczanów). Wodorotlenek glinu wykazuje wolniejsze i słabsze działanie neutralizujące, ale dzięki właściwościom ściągającym działa zapierająco. Lek wykazuje działanie miejscowe praktycznie bez działań ogólnych ze względu na to, że wchłanianie substancji czynnych z przewodu pokarmowego jest niewielkie. W wyniku reakcji zobojętnienia uwodnionego tlenku glinu i wodorotlenku magnezu w żołądku powstają chlorki, które następnie w postaci soli są wydalane głównie z kałem.

Wskazania

Leczenie objawowe zaburzeń dotyczących górnego odcinka przewodu pokarmowego, związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, w tym: zapalenie błony śluzowej przełyku i żołądka, zgaga, niestrawność, refluksowe zapalenie przełyku spowodowane wstecznym zarzucaniem treści pokarmowej do przełyku i przepuklina rozworu przełykowego, leczenie objawowe. Pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek. Hipofosfatemia. Zwężenie jelita grubego. Jednoczesne stosowanie leków lub suplementów diety w postaci tabl. musujących zawierających kwas cytrynowy, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.