Znajdź lek

Androcur

Spis treści

Działanie

Syntetyczna pochodna progesteronu o silnym działaniu gestagennym, antygonadotropowym i antyandrogennym (kompetycyjnie hamuje działanie androgenów na wszystkie tkanki i narządy). Lek wchłania się całkowicie po podaniu doustnym, osiągając Cmax po około 3 h. Całkowita biodostępność wynosi 88%. W dużym stopniu wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami. Wiązanie jest nieswoiste, wobec czego zmiany stężenia SHBG nie wpływają na farmakokinetykę leku. Jest metabolizowany za pośrednictwem różnych szlaków metabolicznych. Pierwsza faza przemian metabolicznych jest katalizowana przede wszystkim przez CYP3A4. Jest wydalany głównie w postaci metabolitów z moczem i żółcią, częściowo w postaci niezmienionej. T0,5 w końcowej fazie eliminacji wynosi 44+/- 12,8 h.

Wskazania

Wskazania u kobiet: Ciężkie objawy androgenizacji, takie jak wysokiego stopnia nietypowe owłosienie (hirsutyzm), ciężka androgenozależna utrata owłosienia głowy prowadząca ostatecznie do łysiny (wyłysienie androgenowe), często związane z ciężkimi postaciami trądziku i (lub) łojotoku. Wskazania u mężczyzn: Tłumienie popędu w dewiacjach seksualnych. Leczenie antyandrogenowe w przypadkach nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyproteron lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Choroby wątroby. Zespól Dubina-Johnsona, zespół Rotora. Istniejące lub przebyte nowotwory wątroby (nie dotyczy przerzutów raka gruczołu krokowego w leczeniu raka gruczołu krokowego). Choroby wyniszczające (z wyjątkiem nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego w leczeniu raka gruczołu krokowego). Ciężka, przewlekła depresja. Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (czynne w przypadku raka gruczołu krokowego; czynne lub w wywiadzie w pozostałych wskazaniach). Ciężka cukrzyca ze zmianami naczyniowymi (nie dotyczy leczenia raka gruczołu krokowego). Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa (nie dotyczy leczenia raka gruczołu krokowego). Istniejący bądź przebyty oponiak. Ponadto, u kobiet: ciąża i okres karmienia piersią, żółtaczka w wywiadzie lub uporczywy świąd w trakcie poprzedniej ciąży, opryszczka ciężarnych w wywiadzie. W odniesieniu do cyklicznego leczenia skojarzonego ciężkich objawów androgenizacji (np. Androcur + Diane-35) należy również zwrócić uwagę na dane na temat przeciwwskazań zawarte w charakterystyce dwuskładnikowego preparatu zawierającego progestagen i estrogen.