Znajdź lek

ArthrylArthryl to lek, który leczy objawową łagodną, bądź umiarkowaną chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. Substancją czynną preparatu jest glukozamina, którą otrzymuje się ze skorupiaków, dlatego głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na skorupiaki. 

 

Spis treści

Działanie

Siarczan glukozaminy pobudza syntezę glikozoaminoglikanów i proteoglikanów przez chondrocyty oraz kwasu hialuronowego przez komórki maziówki. Siarczan glukozaminy ma zdolność hamowania działania enzymów niszczących chrząstkę, jak kolagenaza i fosfolipaza A2, innych substancji uszkadzających tkanki, jak wolne rodniki, hamuje także aktywność enzymów lizosomalnych. Z tego działania może wynikać niewielki efekt przeciwzapalny. Siarczan glukozaminy jest również wykorzystywany przez komórki maziówki do syntezy kwasu chondroitynosiarkowego, który jest składnikiem płynu maziówkowego i w stawach nawilża oraz odżywia chrząstkę stawową. Po podaniu doustnym siarczan glukozaminy wchłania się w ok. 90%. Całkowita dostępność biologiczna wynosi 25%, co jest związane z szybkim metabolizmem w wątrobie, gdzie jest metabolizowane ponad 70% podanej dawki. T0,5 wynosi ok. 70 h.

Wskazania

Leczenie objawów łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na glukozaminę lub którąkolwiek substancje pomocniczą. Glukozamina otrzymywana jest ze skorupiaków - leku nie należy stosować u pacjentów uczulonych na skorupiaki. Preparat zawiera aspartam i jest przeciwwskazany u chorych z fenyloketonurią.