Babicum

Reklama

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z ziela babki lancetowatej zawiera glikozydy irydoidowe, jak: aukubozyd i katalpol. Związki te wykazują słabe działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne na błony śluzowe gardła.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie jako środek pomocniczy w łagodzeniu objawów takich jak kaszel, chrypka w przebiegu przeziębienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Dzieci i młodzież: preparat zawiera etanol (alkohol): mniej niż 100mg na dawkę (1 łyżeczka –do 63mg alkoholu, 1/2 łyżeczki –do 31mg alkoholu). Przed zastosowaniem preparatu u dzieci poniżej 6 lat należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować u dzieci poniżej 3 lat. Dorośli: zawartość etanolu stanowi do 0,189g na dawkę co jest równoważne 4,7ml piwa i 1,96ml wina na dawkę. Szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i kamienia piersią.

Działania niepożądane

Nie stwierdzono.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami, ani innych interakcji.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 łyżka stołowa (tj. ok. 19,2g syropu), co 2-3h. Dzieci: od 7 rż. do 12 lat: 1 łyżeczka (tj. ok. 6,4g syropu), co 2-3h; powyżej 3 rż.: 1/2 łyżeczki (tj. ok. 3,2 g syropu), nie częściej niż co 4h. Przed zastosowaniem preparatu u dzieci poniżej 6 lat należy skonsultować się z lekarzem. Preparat stosować 2-5 razy dziennie.

Reklama

Uwagi

Pharmindex