Bekunis

Reklama

Działanie

Preparat pochodzenia roślinnego o działaniu przeczyszczającym. Zawarte w liściach senesu glikozydy antranoidowe wzmagają perystaltykę jelita grubego, hamują wchłanianie wody, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie. Działanie przeczyszczające występuje po 8-12 h od chwili przyjęcia preparatu.

Wskazania

Zaparcia oraz stany chorobowe, w których pożądane jest lekkie wypróżnienie z miękkim stolcem (szczeliny odbytu, hemoroidy).

Przeciwwskazania

Niedrożność jelit. Dzieci do ukończenia 12 rż.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Działania niepożądane

Rzadko: reakcje nadwrażliwości objawiające się kurczami żołądkowo-jelitowymi. Przy długotrwałym stosowaniu i nadużywaniu możliwe jest odwodnienie, utrata soli mineralnych, zwłaszcza potasu, białkomocz, krwiomocz, infiltracja barwnika w śluzówce, uszkodzenie nerwów jelit.

Interakcje

W przypadku długotrwałego stosowania lub nadużywania może wystąpić nasilenie działania glikozydów nasercowych, co wynika ze zwiększonej utraty potasu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci od 13 rż.: 1-2 tabl. przed snem; popić niewielką ilością płynu, nie rozgryzać. Nie należy stosować dłużej niż 7-10 dni.

Reklama

Uwagi

Pharmindex