Biostrepta

Reklama

Działanie

Preparat złożony o działaniu proteolitycznym i fibrynolitycznym. Streptokinaza jest aktywatorem proenzymu - plazminogenu, który pod jej wpływem przechodzi w plazminę odznaczającą się zdolnością rozpuszczania skrzepu. Streptodornaza jest enzymem wykazującym zdolność rozpuszczania lepkich mas nukleoprotein, obumarłych komórek i innych składników ropy, nie wywierając wpływu na żywe komórki i ich czynności fizjologiczne. Preparat wchłania się przez błonę śluzową w jamie ustnej. Działa miejscowo na skrzepy zropiałe i nekrotyczne części komórek i tkanek.

Wskazania

Owrzodzenia jamy ustnej i gardła. Rany jamy ustnej ropiejące i źle gojące się, z zakrzepami. Stany ropne i zapalne zębodołów i szczęk po ekstrakcji zębów i innych zabiegach w chirurgii szczękowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Obniżona krzepliwość krwi. Nie stosować w przypadkach świeżych ran, szwów chirurgicznych i po świeżej ekstrakcji zębów, po krwotokach przez ok. 10 dni. Nie stosować jednocześnie z antykoagulantami, ponieważ mogą powodować miejscowe krwawienia. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi sole wapnia.

Środki ostrożności

Preparat stosować wyłącznie w przypadkach konieczności upłynnienia wysięków ropnych, krwawych lub miejscowych skrzepów. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: miejscowa bolesność i obrzęk, objawy alergiczne, podwyższenie temperatury ciała, skłonność do krwawień.

Interakcje

Nie stosować preparatu ze środkami przeciwkrzepliwymi, ponieważ mogą powstawać miejscowe krwawienia.

Dawkowanie

Podjęzykowo, na śluzówkę jamy ustnej. Dorośli i dzieci: zwykle 4 tabl. na dobę przez 5 kolejnych dni. W przypadku braku efektów działania leku lub nawrotów schorzeń, o powtórzeniu cyklu leczenia decyduje lekarz. Sposób podania. Tabletki pozostawić w jamie ustnej aż do ich całkowitego rozpuszczenia. Tabletek nie należy rozgryzać ani połykać, ponieważ substancje czynne są trawione przez soki żołądkowe.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex