ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Butapirazol - ulotka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Butapirazol to lek w formie maści do stosowania wspomagającego w przypadku stanów zapalnych (ostrych oraz przewlekłych) o pochodzeniu przede wszystkim reumatycznym. Jego substancją aktywną jest fenylobutazon - środek z góry niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dostępny jest wyłącznie na receptę.
Spis treści

Reklama

Butapirazol - skład

1 czopek zawiera 250 mg fenylobutazonu.

Reklama

Butapirazol - działanie

Fenylobutazon - pochodna pirazolu z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Hamuje aktywność cyklooksygenazy. Oprócz właściwości przeciwzapalnych wykazuje także działanie przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe. Transportowany jest przez krew w postaci związanej z białkami osocza. W wątrobie indukuje enzymy mikrosomalne. Przy ich udziale fenylobutazon metabolizowany jest do pochodnych, z których oksyfenylobutazon jest produktem silnie działającym. T0,5 wynosi od 54 do 99 (średnio 77) h, zwiększa się do 105 h u pacjentów geriatrycznych w podeszłym wieku. W organizmie utrzymuje się 7-10 dni, łatwo się kumuluje. W 75% wydalany jest w moczu, pozostała część z kałem.

Reklama

Butapirazol - wskazania

Leczenie stanów zapalnych oraz bólu w: zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatiach, ostrym napadzie dny moczanowej, zakrzepowym zapaleniu żył.

Reklama

Butapirazol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fenylobutazon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego. Zmiany w błonie śluzowej odbytnicy. Powiększenie ślinianek. Niewydolność krążenia. Nadciśnienie tętnicze. Ciężka niewydolność serca. Obrzęki. Niewydolność wątroby. Niewydolność nerek. Choroby tarczycy. Zmiany we wskaźnikach morfologii krwi. Równoczesne stosowanie leków zaburzających czynność szpiku kostnego. Nie stosować u dzieci poniżej 14 rż.

Reklama

Butapirazol - ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego (pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie, szczególnie powikłaną krwotokiem i perforacją przewodu pokarmowego; pacjenci przyjmujący glikokortykosteroidy o działaniu ogólnym, leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny; osoby w podeszłym wieku) - u tych pacjentów należy stosować najmniejszą możliwą dawkę terapeutyczną fenylobutazonu. Należy unikać jednoczesnego stosowania fenylobutazonu z innymi lekami z grupy NLPZ, łącznie z selektywnymi inhibitorami COX-2, leczonych insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub serca, przyjmujących leki moczopędne lub leki o działaniu nefrotoksycznym, z hipowolemią o różnej etiologii, z łagodną lub umiarkowaną zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych lub chorobą naczyń mózgu, z zatrzymaniem płynów lub obrzękami, z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia (hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu), z zaburzeniami krzepnięcia krwi, u pacjentów z astmą, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, obrzękiem błony śluzowej nosa, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, przewlekłymi zakażeniami dróg oddechowych, obrzękiem Quinckego, pokrzywką oraz u pacjentów z alergią na inne leki, u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą Leśniowskiego-Crohna, zaburzeniami czynności wątroby, porfirią oraz z małą masą ciała; zwłaszcza w przypadku leczenia przekraczającego 7 dni. W przypadku wystąpienia krwawienia lub owrzodzenia przewodu pokarmowego, wysypki skórnej, zmian chorobowych dotyczących błon śluzowych lub jakichkolwiek objawów nadwrażliwości oraz w przypadku utrzymywania się lub pogorszenia nieprawidłowych wyników badań czynnościowych wątroby lub oznak klinicznych sugerujących wystąpienie zaburzeń czynności wątroby lek należy natychmiast odstawić. Lek może maskować objawy istniejącego zakażenia. Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Dane te są niewystarczające, aby wykluczyć takie ryzyko w przypadku przyjmowania fenylobutazonu.

Reklama

Butapirazol - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Lek przenika do mleka kobiet karmiących piersią. U karmionych nim niemowląt może powodować zaburzenia wskaźników morfologii krwi. Stosowanie fenylobutazonu może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest ono zalecane u kobiet, które planują ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie stosowania preparatu.

Reklama

Butapirazol - efekty uboczne

Często: nudności, wymioty, bóle nadbrzusza, biegunka. Częstość nieznana: agranulocytoza, trombocytopenia, zaburzenie czynności szpiku kostnego, zmniejszenie krzepliwości krwi, reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne), hiperglikemia, obrzęki, ból i zawroty głowy, zapalenie nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, owrzodzenia (wraz z krwawieniem) przewodu pokarmowego, powiększenie ślinianek, zapalenie wątroby, żółtaczka, wysypki skórne, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa - Johnsona, zespół Lyella - toksyczna nekroliza naskórka, złuszczające zapalenie skóry, zapalenie i niewydolność nerek, krwiomocz, łagodny rozrost gruczołu krokowego. Agranulocytoza może objawiać się stanami zapalnymi błon śluzowych (jamy ustnej i gardła, odbytu i odbytnicy, narządów płciowych), zapaleniem gardła, gorączką (przewlekłą bądź nawracającą) oraz krwotokami. Objawami trombocytopenii są zwiększona skłonność do krwawień i wybroczyny na skórze oraz błonach śluzowych. W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar).

Butapirazol - interakcje

Lek zwiększa działanie: doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, insuliny, sulfonamidów. Jednoczesne spożywanie alkoholu, leczenie glikokortykosteroidami zwiększa ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych, krwawień i perforacji przewodu pokarmowego. Fenylobutazon zwiększa toksyczne działanie metotreksatu, zmniejsza działanie spironolaktonu. Probenecyd, sulfinpirazon i barbiturany zmniejszają działanie fenylobutazonu. Jednoczesne stosowanie preparatu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych spowodować może wystąpienie odczynów alergicznych i zwiększyć ryzyko innych działań niepożądanych. Nie należy stosować preparatu jednocześnie z solami złota.

Butapirazol - dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli i młodzież powyżej 14 rż.: 1 czopek (250 mg) 1-2 razy na dobę. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Czopków nie należy dzielić. Podczas leczenia trwającego ponad 5 dni wskazana jest ponowna wizyta u lekarza i kontrola wskaźników morfologii krwi. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Szczególne grupy pacjentów. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów w podeszłym wieku. Stosowanie leku jest przeciwwskazane u pacjentów z niewydolnością nerek, wątroby. Preparatu nie stosuje się u dzieci poniżej 14 rż.

Butapirazol - uwagi

Należy kontrolować obraz morfologiczny krwi, czynność wątroby i nerek w przypadku leczenia przekraczającego 7 dni. Lek nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!