Caltrate Plus

Reklama

Działanie

Preparat zawierający witaminę D oraz makro- i mikroelementy, niezbędne do prawidłowej budowy i funkcjonowania tkanki kostnej. Wapń i magnez są ważnymi składnikami budulcowymi kości, ponadto magnez wpływa na działanie hormonów przytarczyc, a wapń - na uwalnianie neuroprzekaźników, pobudliwość neuronów, kurczliwość mięśni i proces krzepnięcia krwi. Witamina D jest regulatorem gospodarki wapniowo-fosforanowo-magnezowej oraz wpływa na prawidłową mineralizację tkanki kostnej. Miedź bierze udział w biosyntezie białek tkanki łącznej podtrzymującej szkielet oraz związków wpływających na funkcjonowanie tkanki nerwowej. Cynk jest niezbędny do podziału komórek i procesu wzrostu, mangan - do prawidłowego funkcjonowania chrząstki, a bor wspomaga homeostazę wapnia, zwłaszcza w okresie menopauzy.

Wskazania

Uzupełnianie niedoboru wapnia, witaminy D i innych składników mineralnych w profilaktyce demineralizacji tkanki kostnej w okresie około- i pomenopauzalnym. Leczenie osteoporozy w okresie menopauzy oraz osteoporozy innego pochodzenia (starczej, po długotrwałej kortykoterapii lub unieruchomieniu).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminę D lub inne składniki preparatu. Hiperkalcemia w przebiegu nadczynności przytarczyc, niedoczynność tarczycy, sarkoidozy, hiperwitaminoza D. Hiperkalciuria i kamica nerkowa, niewydolność nerek z hiperfosfatemią.

Interakcje

Ze względu na wpływ preparatu na biodostępność innych leków nie należy go stosować jednocześnie z innymi lekami, tj. z tetracykliną, kortykosteroidami, glikozydami naparstnicy, lekami zobojętniającymi HCl soku żołądkowego zawierającymi magnez (należy je podawać po 2 h od podania preparatu). Nie stosować łącznie z antagonistami wapnia lub fenytoiną.

Dawkowanie

Doustnie: dorośli 1-2 tabl. dziennie.

Reklama

Uwagi

Pharmindex