Cholesol

Reklama

Działanie

Tradycyjny lek roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z długiego okresu stosowania. Działa żółciopędnie.

Wskazania

Preparat stosuje się w leczeniu objawów niestrawności, jako środek żółciopędny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, w tym na kwiaty rumianku oraz rośliny z rodziny astrowatych - Asteraceae (dawniej złożonych - Compositae). Niedrożność dróg żółciowych.

Środki ostrożności

U osób ze zdiagnozowaną kamicą żółciową preparat może być stosowany wyłącznie w porozumieniu z lekarzem. Lek zawiera 54-62% (v/v) etanolu; 1 łyżeczka (5 ml) zawiera ok. 2,5 g etanolu, co jest równoważne 63 ml piwa i 26 ml wina. Powyższe informacje należy wziąć pod uwagę podczas stosowania leku u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Lek jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Ze względu na zawartość etanolu leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży <14 lat.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 5 ml (1 łyżeczka) do 3 razy na dobę. Młodzież 14-18 lat: 2,5 ml (1/2 łyżeczki) do 3 razy na dobę. Jednorazową dawkę należy wymieszać z 1/2 szklanki wody.

Reklama

Uwagi

Ze wzglęu na zawartość etanolu lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn (alkohol zawarty w preparacie może zostać wykryty przez tester trzeźwości – alkomat).

Pharmindex