Curatoderm

Spis treści

Curatoderm - skład

1 g maści zawiera 4,17 µg jednowodnego takalcytolu.

Curatoderm - Działanie

Substancja czynna preparatu jest analogiem witaminy D. Hamuje nadmierną proliferację naskórka, wspomaga prawidłowy proces rogowacenia i moduluje procesy zapalne. Stopień wchłaniania leku po podaniu miejscowym nie przekracza 0,5%.

Curatoderm - wskazania

Lekka i umiarkowanie ciężka postać łuszczycy plackowatej.

Curatoderm - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Łuszczyca krostkowa lub grudkowa. Ciężkie choroby wątroby, nerek lub serca. Stwierdzone zaburzenia stężenia wapnia we krwi. Preparatu nie należy stosować na obszar większy niż 15-20% całkowitej powierzchni skóry, nie zależnie od czasu trwania kuracji. Dzieci

Curatoderm - ostrzeżenia

Podczas leczenia zaleca się okresowe oznaczanie białka w moczu u wszystkich leczonych pacjentów. W przypadku stwierdzenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi, leczenie preparatem należy natychmiast przerwać, a następnie przeprowadzić oznaczenie stężenia wapnia i białka w moczu, do momentu unormowania się tych wartości. W przypadku stosowania preparatu na skórę twarzy należy unikać jego kontaktu z oczami. Światło ultrafioletowe, w tym światło słoneczne, może powodować rozpad takalcytolu - w przypadku stosowania preparatu łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym, naświetlanie UVA powinno odbywać się w godzinach rannych, a stosowanie preparatu wieczorem przed snem. Parafina wchodząca w skład preparatu może pogarszać jakość produktów zawierających lateks (np. prezerwatyw, krążków dopochwowych) i zmniejszać ich skuteczność.

Curatoderm - ciąża

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

Curatoderm - efekty uboczne

Rzadko: podrażnienie skóry (objawiające się pieczeniem, zaczerwienieniem), świąd, kontaktowe zapalenie skóry, nasilenie objawów łuszczycy. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (obejmujące obrzmienie, obrzęk i obrzęk twarzy), hiperkalcemia, wysypka (rumieniowata, plamkowa, grudkowa, pęcherzykowata).

Curatoderm - interakcje

Leku nie należy stosować łącznie z preparatami zawierającymi kwas salicylowy. W razie stosowania z preparatami zawierającymi pochodne witaminy D może wystąpić hiperkalcemia.

Curatoderm - dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość preparatu nanosić na chorobowo zmienioną skórę raz na dobę, najlepiej wieczorem. Czas leczenia zależy od powierzchni, na jaką będzie nakładany lek, jak też od dawki maści stosowanej na dobę. O ile przestrzegane są odpowiednie zalecenia, preparat można stosować do 18 miesięcy. Podczas kuracji trwającej do 8 tyg. stosowana ilość nie powinna być większa niż 10 g na dobę, a leczona powierzchnia skóry nie powinna przekraczać 15% całkowitej powierzchni ciała; w przypadku kuracji trwającej maksymalnie 18 mies. stosowana ilość preparatu wynosi 2-3,5 g na dobę, a leczona powierzchnia nie powinna przekraczać 10% całkowitej powierzchni ciała. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Curatoderm - uwagi

Pharmindex