Znajdź lek

Dermopanten

Działanie

Deksopantenol po zastosowaniu miejscowym na skórę jest metabolizowany do kwasu pantotenowego, który jest składnikiem koenzymu A niezbędnego do prawidłowej czynności nabłonka i skóry. Wpływa na regenerację skóry. Po nałożeniu na skórę ok. 80-90 % deksopantenolu przenika do wnętrza warstwy rogowej naskórka. W warstwie rogowej naskórka deksopantenol jest szybko przekształcany do postaci aktywnej jaką jest kwas pantotenowy.

Wskazania

Leczenie powierzchownych ran, takich jak otarcia, skaleczenia, pęknięcia skóry, oparzenia, podrażnienia skóry (np. po nadmiernym nasłonecznieniu, radioterapii, naświetlaniu lampą kwarcową), niewielkie zapalenia skóry, owrzodzenia. Lek jest wskazany szczególnie w leczeniu skóry suchej. W pielęgnacji brodawek sutkowych w czasie karmienia piersią - zapobieganie i leczenie otarć oraz podrażnień brodawek sutkowych. W pielęgnacji niemowląt - zapobieganie i leczenie odparzeń oraz zapaleń skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na duże, głębokie i wyraźnie zakażone rany.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w okresie ciąży tylko po zaleceniu przez lekarza. W przypadku stosowania leku u kobiet karmiących piersią, należy umyć brodawki przed każdym karmieniem piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić miejscowe odczyny uczuleniowe.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Leczenie powierzchownych ran: maść nakładać raz lub kilka razy na dobę, w zależności od stanu miejscowego. Pielęgnacja brodawek sutkowych kobiet karmiących piersią: kompres z maści należy nakładać na brodawki; przed każdym karmieniem piersią brodawki należy umyć. Pielęgnacja niemowląt: maść należy nakładać przy każdej zmianie pieluchy, po wcześniejszym przemyciu wodą miejsc narażonych na odparzenia.

Uwagi

Pharmindex