Esseliv

Reklama

Działanie

Preparat o działaniu hepatoprotekcyjnym. Mechanizm działania polienylofosfatydylocholiny (PPC) polega głównie na zdolności do wbudowywania się w błony komórkowe i błony organelli komórkowych, gdzie zastępuje endogenne fosfolipidy. Wykazuje szczególne powinowactwo do komórek wątrobowych. W konsekwencji przyspiesza eliminację depozytów tłuszczu z hepatocytów, hamuje procesy włóknienia, normalizuje AspT, AlAT i GGTP. PCC zapobiega i ogranicza rozwój zwłóknienia wątroby wywołany alkoholem etylowym i czterochlorkiem węgla. Zwiększa aktywność kolagenazy, co przyspiesza rozkład kolagenu. W poalkoholowym uszkodzeniu wątroby oprócz hamowania procesów włóknienia, przyspiesza eliminację złogów tłuszczu z hepatocytów i normalizację biochemicznych wskaźników uszkodzenia wątroby. PCC wchłania się z przewodu pokarmowego w 90%. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 6 h od podania. Największe stężenie osiąga w wątrobie, tkance tłuszczowej zapasowej oraz mięśniach poprzecznie prążkowanych. Fosfolipidy są wydzielane głównie z żółcią. T0,5 wynosi około 30 h.

Wskazania

Ostre i przewlekłe choroby wątroby, w tym poalkoholowe uszkodzenia wątroby, toksyczne i polekowe uszkodzenia wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby. Wspomagająco w leczeniu zaburzeń czynnościowych wątroby, dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Kapsułek 450 mg nie stosować u dzieci o masie ciała poniżej 15 kg.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość oleju sojowego nie stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję (oczyszczony olej sojowy może zawierać białko orzeszków ziemnych). Kaps. 450 mg zawierają <100 mg etanolu na dawkę.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować w ciąży. Brak danych dotyczących przenika fosfolipidów z nasion soi do mleka matki.

Działania niepożądane

Niezbyt często: łagodne objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wolne stolce, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej).

Dawkowanie

Doustnie. Esseliv forte (300 mg). Dorośli: 2 kaps. 3 razy na dobę, po 2-3 miesiącach 1 kaps. 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 1800 mg. Dzieci: niemowlęta - 1 kaps. na 10 kg mc. (300 mg/10 kg mc.), dzieci - 3-6 kaps. na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 1800 mg. Esseliv max (450 mg). Dorośli i młodzież: 2 kaps. 2 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 1800 mg; po 2-3 miesiącach 1 kaps. 2 razy na dobę. Dzieci o mc. >15 kg: 300 mg/10 kg mc./dobę; zwykle 1-2 kaps. 1-2 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 1800 mg. Czas trwania leczenia. Lek należy przyjmować przez co najmniej 3 miesiące. Sposób podania. Kapsułki należy przyjmować podczas posiłków. Zawartość kapsułki można wycisnąć i podać dzieciom w niewielkiej ilości ciepłego mleka lub wody.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex