Fitoprost

Reklama

Działanie

Preparat ułatwia oddawanie moczu zmniejszając dolegliwości urologiczne występujące w łagodnym rozroście prostaty I i II stadium choroby. Wyciąg z owoców boczni piłkowanej, zawierający sterole i wolne kwasy tłuszczowe, ma działanie antyandrogenne wywołane zahamowaniem enzymatycznej konwersji testosteronu w dihydrotestosteron (DHT) przez 5-α-reduktazę, a następnie DHT do androstanediolu przez dehydrogenazę 3-α-hydroksysteroidową. Ekstrakt z boczni piłkowanej posiada również właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe poprzez wpływ na syntezę zapalnych metabolitów kwasu arachidonowego w wyniku hamowania aktywności cyklooksygenazy i lipoksygenazy.

Wskazania

Zaburzenia funkcjonalne występujące w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, takie jak: częste oddawanie moczu w nocy, zmniejszenie wielkości strumienia moczowego, zaleganie moczu oraz dolegliwości bólowe związane z uciskiem rozrośniętego gruczołu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat nie prowadzi do zmniejszenia rozrośniętego gruczołu krokowego, tylko łagodzi dolegliwości urologiczne związane z tą chorobą. W przypadku pojawienia się krwi w moczu lub całkowitego zatrzymania moczu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Nie dotyczy. Preparat stosowany wyłącznie u mężczyzn.

Działania niepożądane

Preparat jest na ogół dobrze tolerowany. Sporadycznie mogą wystąpić nudności, zwłaszcza po przyjęciu na pusty żołądek.

Interakcje

Nie są znane.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 kaps. 2 razy na dobę. Sposób podania: przyjmować po posiłku. Popić niewielką ilością płynu. Zaleca się stosowanie leku w równych odstępach czasowych. Długość trwania kuracji powinna być dobrana indywidualnie dla pacjenta.

Reklama

Uwagi

Pharmindex