Znajdź lek

Fluxum

Spis treści

Działanie

Glikozoaminoglikan, sól sodowa drobnocząsteczkowej heparyny o średniej masie cząsteczkowej 4500 daltonów, otrzymana na drodze fragmentacji i oczyszczania heparyny. W przeciwieństwie do heparyn niefrakcjonowanych lek nie wykazuje aktywności antytrombinowej oraz aktywności proagregacyjnej wobec płytek. Działanie przeciwzakrzepowe opiera się na mechanizmie aktywności przeciw czynnikowi Xa. Stosunek aktywności anty-Xa do aktywności antytrombinowej wynosi ponad 4. Parnaparyna wywiera szybkie i długotrwałe działanie przeciwzakrzepowe, nie wpływając na całość procesu krzepnięcia. Lek wykazuje swą największą osoczową aktywność anty-Xa po 3 h od wstrzyknięcia podskórnego. T0,5 we krwi wynosi około 6 h. Aktywność anty-Xa utrzymuje się przez około 20 h po pojedynczym wstrzyknięciu podskórnym, co umożliwia stosowanie leku w jednej dawce dobowej. Wydaje się, że podobnie jak heparyna, lek podlega zjawisku zanikania, wywołanemu przez wychwyt śródbłonkowy lub transśródbłonkowy. Jest metabolizowany w wątrobie i nerkach i wydalany z moczem.

Wskazania

Profilaktyka zakrzepicy żył głębokich w chirurgii ogólnej i ortopedycznej. Leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek. Trombocytopenia po wcześniejszym zastosowaniu parnaparyny. Krwawienia lub tendencja do krwawień wynikające z zaburzeń hemostazy, z wyjątkiem koagulopatii ze zużycia. Uszkodzenia narządowe z ryzykiem krwawienia (wrzód trawienny, retinopatie, skaza krwotoczna). Ostre bakteryjne zapalenie wsierdzia (z wyjątkiem przypadków związanych z protezowaniem). Ostre naczyniowe incydenty mózgowe. Ostre choroby nerek i trzustki, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężkie urazy czaszkowo-mózgowe, okres pooperacyjny. Leczenie antagonistami witaminy K. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią. Przeciwwskazania względne: w połączeniu z tiklopidyną, salicylanami i innymi lekami z grupy NLPZ, lekami przeciwpłytkowymi.