Gestomikron

Reklama

Działanie

Syntetyczna pochodna progesteronu o silniejszym od niego działaniu gestagennym, pozbawiona działania androgennego. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. W wątrobie ulega hydrolizie, wydala się z moczem w postaci metabolitów.

Wskazania

Niewydolność ciałka żółtego. Pierwotny i wtórny brak miesiączki. W uzupełnieniu do estrogenów w hormonalnej terapii zastępczej okresu pomenopauzalnego. Czynnościowe krwawienia maciczne - po wykluczeniu przyczyn organicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na medroksyprogesteron. Ciąża lub jej podejrzenie. Choroba zakrzepowo-zatorowa. Ostre i przewlekłe choroby wątroby. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii. Rak narządu rodnego, wczesny rak sutka.

Działania niepożądane

Preparat jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Po dużych dawkach (500-1000 mg na dobę), stosowanych w leczeniu niektórych nowotworów, obserwowano: mlekotok, depresję, ból i zawroty głowy, świąd skóry, pokrzywkę. Rzadko obserwuje się zaburzenia zatorowo-zakrzepowe, wzmożoną pobudliwość, bolesność sutków, nadmierne owłosienie lub łysienie, zwiększenie masy ciała. Po małych dawkach (5-10 mg) objawy te występują rzadziej i najczęściej nie są powodem do odstawienia leku. Bardzo rzadko obserwuje się nadwrażliwość na lek.

Interakcje

Leki indukujące enzymy mikrosomalne wątroby, takie jak barbiturany, hydantoina, karbamazepina, meprobamat, fenylbutazon czy rifampicyna mogą zmieniać metabolizm hormonów. Lek może powodować zwiększenie zapotrzebowania na doustne leki przeciwcukrzycowe i insulinę. Równoczesne stosowanie leków nasilających retencję płynów może powodować niewydolność krążenia.

Dawkowanie

Indywidualne, wg wskazań lekarza. Najczęściej: w pierwotnym i wtórnym braku miesiączki oraz w okresie pomenopauzalnym: doustnie 2,5-10 mg dziennie od 16 do 25 dnia cyklu. Czynnościowe krwawienia maciczne: 5-10 mg dziennie przez 5-10 dni, rozpoczynając od 16 lub 21 dnia cyklu.

Reklama

Uwagi

Pharmindex