Gestomikron

Spis treści

Gestomikron - skład

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg octanu medroksyprogesteronu.

Gestomikron - Działanie

Syntetyczna pochodna progesteronu o silniejszym od niego działaniu gestagennym, pozbawiona działania androgennego. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. W wątrobie ulega hydrolizie, wydala się z moczem w postaci metabolitów.

Reklama

Gestomikron - wskazania

Niewydolność ciałka żółtego. Pierwotny i wtórny brak miesiączki. W uzupełnieniu do estrogenów w hormonalnej terapii zastępczej okresu pomenopauzalnego. Czynnościowe krwawienia maciczne - po wykluczeniu przyczyn organicznych.

Gestomikron - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na medroksyprogesteron. Ciąża lub jej podejrzenie. Choroba zakrzepowo-zatorowa. Ostre i przewlekłe choroby wątroby. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii. Rak narządu rodnego, wczesny rak sutka.

Gestomikron - efekty uboczne

Preparat jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Po dużych dawkach (500-1000 mg na dobę), stosowanych w leczeniu niektórych nowotworów, obserwowano: mlekotok, depresję, ból i zawroty głowy, świąd skóry, pokrzywkę. Rzadko obserwuje się zaburzenia zatorowo-zakrzepowe, wzmożoną pobudliwość, bolesność sutków, nadmierne owłosienie lub łysienie, zwiększenie masy ciała. Po małych dawkach (5-10 mg) objawy te występują rzadziej i najczęściej nie są powodem do odstawienia leku. Bardzo rzadko obserwuje się nadwrażliwość na lek.

Gestomikron - interakcje

Leki indukujące enzymy mikrosomalne wątroby, takie jak barbiturany, hydantoina, karbamazepina, meprobamat, fenylbutazon czy rifampicyna mogą zmieniać metabolizm hormonów. Lek może powodować zwiększenie zapotrzebowania na doustne leki przeciwcukrzycowe i insulinę. Równoczesne stosowanie leków nasilających retencję płynów może powodować niewydolność krążenia.

Gestomikron - dawkowanie

Indywidualne, wg wskazań lekarza. Najczęściej: w pierwotnym i wtórnym braku miesiączki oraz w okresie pomenopauzalnym: doustnie 2,5-10 mg dziennie od 16 do 25 dnia cyklu. Czynnościowe krwawienia maciczne: 5-10 mg dziennie przez 5-10 dni, rozpoczynając od 16 lub 21 dnia cyklu.

Gestomikron - uwagi

Pharmindex
<-- popup -->