Heparin-Hasco

Reklama

Działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego, zawierający heparynę. Heparyna działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Wychwytywana jest przez makrofagi i komórki śródbłonka naczyniowego. Metabolizowana w wątrobie, a nieaktywne metabolity są wydalane w moczu.

Wskazania

Leczenie wspomagające w chorobach żył powierzchniowych: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych oraz obrzęki, stłuczenia, krwiaki podskórne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę. Nie stosować u osób z alergią na parabeny.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci (brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej). Zachować ostrożność u pacjentów ze stwierdzoną skazą krwotoczną. Preparat odstawić w momencie wystąpienia zmian skórnych (zaczerwienienie, świąd, wysypka, pieczenie, rumień). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu oraz glikol propylenowy - możliwe wystąpienie reakcji alergicznych i podrażnień skóry.

Ciąża i laktacja

Preparat w czasie ciąży i podczas karmienia piersią stosować ostrożnie, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Heparyna nie przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących.

Działania niepożądane

Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne: zaczerwienienie, świąd, wysypka, pieczenie, rumień, stany zapalne skóry.

Interakcje

Leki przeciwzakrzepowe u pacjentów ze skazą krwotoczną mogą nasilać działanie przeciwzakrzepowe preparatu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Rozprowadzić równomiernie cienką warstwę żelu po zmienionym chorobowo miejscu 2-3 razy dziennie.

Reklama

Uwagi

Wskazane jest kontrolowanie parametrów krzepnięcia krwi oraz wyglądu skóry.

Pharmindex