Heparinum GSK

Spis treści

Heparinum GSK - Skład

1 g kremu zawiera 300 j.m. heparyny sodowej. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Heparinum GSK - Działanie

Lek przeciwzakrzepowy. Heparyna hamuje krzepnięcie krwi poprzez interakcję z antytrombiną III (AT III). Tworzy kompleks z AT III, który unieczynnia trombinę i aktywowany czynnik Xa, co pociąga za sobą blokowanie procesu przekształcania fibrynogenu w fibrynę. Hamowanie aktywności czynnika Xa powoduje inhibicję przejścia protrombiny w trombinę. Zahamowanie tych procesów uniemożliwia powstawanie skrzepu krwi. Działa również przeciwzapalnie poprzez reakcje hamowania enzymu hialuronidazy oraz hamuje uwalnianie bradykininy, co powoduje ograniczenie odczucia bólu. Zapobiega również reakcjom uczuleniowym. Heparyna stosowana miejscowo przedostaje się do krążenia ustrojowego tylko w minimalnych ilościach, nie mających znaczenia klinicznego.

Reklama

Heparinum GSK - Wskazania

Leczenie wspomagające w chorobach żył powierzchniowych tj.: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, obrzęki, stłuczenia, krwiaki podskórne.

Heparinum GSK - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na heparynę sodową lub inne składniki leku. Nie stosować u pacjentów wykazujących nadwrażliwość na lek przejawiającą się wysypką, rumieniem, świądem, pieczeniem, suchością skóry itp. w miejscu stosowania. Ze względu na zawartość alkoholu nie należy nakładać kremu na otwarte rany ani błony śluzowe i w okolicach oczu. Nie należy stosować kremu na zmiany skórne o nie ustalonej diagnozie ani w miejscach nadkażonych. Nie przyjmować doustnie.

Heparinum GSK - Ostrzeżenia

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów ze skazą krwotoczną. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat (brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa). Długotrwałe stosowanie leku może wywołać u niektórych pacjentów skórne reakcje nadwrażliwości. Preparat należy odstawić przy wystąpieniu zaczerwienienia, wysypki, świądu, pieczenia i rumienia.

Heparinum GSK - Ciąża

Preparat stosować w ciąży i podczas karmienia piersią ostrożnie, w przypadku zdecydowanej konieczności.

Heparinum GSK - Efekty uboczne

Rzadko, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości objawiające się wysypką, zaczerwienieniem, świądem, suchością lub pieczeniem). Częstość nieznana: u niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa po podaniu miejscowym mogą pojawić się zmiany skórne grudkowo-plamkowe, nacieczone krwotocznie, wyprysk skórny ze stwierdzonym w badaniu histopatologicznym leukocytolitycznym zapaleniem naczyń krwionośnych.

Heparinum GSK - Interakcje

Jednoczesne stosowanie heparyny na dużych powierzchniach skóry lub podczas jednoczesnego leczenia przeciwzakrzepowego np. podawania leków przeciwzakrzepowych, kwasu salicylowego może spowodować zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia krwawień.

Heparinum GSK - Dawkowanie

Miejscowo na skórę. Zaleca się równomiernie rozprowadzić cienką warstwę kremu (pasek 3-10 cm) na chorobowo zmienione miejsca 1-3 razy na dobę. W przypadku leczenia żył powierzchniowych okres leczenia wynosi 1-2 tyg., a w przypadku ostrych obrzęków po tępych urazach zaleca się stosowanie leku przez okres do 10 dni.

Heparinum GSK - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->